Żurawinowe konfitury można kupić w Polsce przez cały rok, ale ich popularność nie jest duża. Być może, dlatego że przetwory z tego owocu są bardziej kwaśne od innych i przez to smakują mniejszej liczbie osób. Warto jednak polubić żurawinę (i to w każdej postaci), bo jej wpływ na nasze zdrowie jest naprawdę zbawienny.

Jej owoce zawierają m.in. błonnik, witaminę C, B1 i B2, sole mineralne: wapń, fosfor, miedź i jod, garbniki, taniny oraz kwas cytrynowy i jabłkowy. Żurawina od dawna jest stosowana w medycynie naturalnej do leczenia chorób nerek i pęcherza moczowego. Działa także na bakterie Helicobacter pylori odpowiadające za powstawanie wrzodów oraz na drobnoustroje wywołujące próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia - działa jak teflon, czyli tworzy powłokę utrudniającą bakteriom przyleganie, dzięki czemu ogranicza ich szkodliwe działanie. Naukowcy przekonują także, że spożywanie soku z żurawiny korzystnie wpływa na stan układu krwionośnego,a zawarte w niej przeciwutleniacze zawarte chronią organizm przed uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników, czyli zapobiegają powstawaniu nowotworów.

W jakiej postaci i z czym spożywać żurawinę?

Ze względu na charakterystyczny cierpki smak surowe owoce żurawiny nie mają wielu amatorów, ale to nie problem, bo sok i konfitury są równie wartościowe.

Aby wspomóc pracę przewodu moczowego i układu krwionośnego, powinniśmy wypijać 75 ml czystego soku z żurawiny regularnie przez co najmniej 6 tygodni.

Żurawinowe konfitury będą natomiast świetnie smakowały z naleśnikami, serem brie lub camembertem (oba mogą być podawane na zimno lub obsmażone na patelni w panierce z bułki tartej i jajka) i mięsem drobiowym.

Suszone żurawiny doskonale sprawdzają się jako dodatek do deserów, ciast i muffinów. Można nią także posypać poranne muesli z mlekiem. 

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak obniżyć wartość kaloryczną popularnych dań?