"Konie żrą, ludzie posilają się, a ja jem - mawiał Napoleon. Ta moja książka to jest właśnie opowieść o różnicy między posilaniem się, a jedzeniem" - mówi Adam Gessler, znany polski restaurator, autor wydanej właśnie książki "Smaki na 52 tygodnie".

"Smaki na 52 tygodnie" to niebanalny przewodnik po sezonowej kuchni polskiej, ale to też hołd złożony tradycyjnej kuchni polskiej. A każdy, kto choć raz przekroczył próg, choć jednej z jego wielu restauracji wie, że polskie specjały są najbliższe jego sercu.

Słabość tę widać to na każdej stronie tej książki. To opowieść o przygodzie z polskimi smakami przez okrągły rok. "Polska ma położenie geograficzne najlepsze, jakie można sobie wyobrazić. Mamy cztery pory roku, a to nie jest na świecie coś oczywistego - mówi PAP Life Adam Gessler, właściciel warszawskich restauracji "U Kucharzy" i krakowskiego "Hotelu Francuskiego".

Przypomina, że panujący w Polsce klimat sprawia, że w naszym kraju rośnie wiele gatunków warzyw, grzybów i ziół. "U nas każdego dnia coś się rodzi, a podczas gotowania należy wykorzystywać produkty naprawdę stąd. Żeby ugotować obiad nie powinniśmy wieźć produktów z odległości większej niż 50 km, bo nie ma takiej potrzeby" - mówi PAP Life Adam Gessler.

Jak mało kto potrafi pięknie opowiadać o swojej kulinarnej pasji. Miał być aktorem, został restauratorem, a w swojej książce udowadnia, iż jest nie tylko znawcą sztuki kulinarnej, ale także wnikliwym obserwatorem życia i ludzi. Jego wyselekcjonowane przepisy oprawione zostały w opowieści o wielkich tego świata, przyjaciołach autora oraz miejscach, które nierozerwalnie kojarzą mu się z wyszukanymi smakami.

Z książki "Smaki na 52 tygodnie" można nauczyć się nie tylko tego, jak zrobić maczankę krakowską czy leniwe, ale także dotknąć stylu życia kogoś, kto potrafi je smakować i szanuje przyjemność w każdym jej wymiarze. Na gawędę składają się opowieści o wyrazistych osobowościach, lokalach, do których warto zajrzeć, oraz potrawach, których smak bezwzględne trzeba poznać. Przez książkę przewijają się takie postaci jak Nina Andrycz, Lech Wałęsa, Danny DeVito, a nawet Pablo Picasso. Autor wspomina także swoją rodzinę i jej restauratorskie korzenie, które Gesslera i jego synów przywiodły do prowadzenia renomowanych lokali nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale także w Londynie.

Główny zrąb książki stanowią felietony publikowane na łamach "Przekroju" w latach 2010-2011. Na uwagę zasługuje sama forma książki, którą, podobnie jak starą wersję tygodnika, czytelnik będzie musiał samodzielnie porozcinać.

O oprawę graficzną książki zadbali Katarzyna Gałązka (fotografia) i Krzysztof Tkaczyk (rysunki)

Wyjątkowość książki polega i na tym, iż ma osobisty charakter. Powstała z prawdziwego restauracyjnego i domowego życia, w kuchni, przy garnku, przy stoliku "U Kucharzy" i przy rodzinnym stole. Wszystkie przepisy są sprawdzone, a sztuczki i wskazówki, które zdradza Adam Gessler, bezcenne. To kuchnia serca.

Adam Gessler to kontynuator najlepszych przedwojennych tradycji w trudnym okresie PRL-u i w nowej rzeczywistości. Zawsze w muszce, mistrz ceremonii. Stworzył legendarnego Krokodyla na Starym Mieście i Stajnię Chojnów pod Warszawą. Prowadzi m.in. restaurację "U Kucharzy" (wyróżnienie Przewodnika Michelin w 2009), bistro a la Fourchette "Przekąski-Zakąski", krakowską restaurację "Gessler we Francuskim", a w Londynie restaurację z polską kuchnią "Gessler at Daquise". Gospodarz kulinarnego programu w TVP1 "Wściekłe gary".

Książką ukazała się nakładem Bongo Media.