Posypki, masy i polewy są nafaszerowane chemią szkodliwą dla zdrowia!

Z braku czasu na świąteczne przygotowania, w poszukiwaniu świątecznych ciast zdarza nam się kupować wypieki lub korzystać z półproduktów. Uwaga! Te ostatnie mogą zawierać w sobie bardzo szkodliwe substancje, mogące całym szeregiem dolegliwości a nawet – śmiertelną chorobą. Sprawdź, co znajdziesz w dodatkach do ciast i czego najbardziej się wystrzegać!


Ciasta drożdżowe, makowce, serniki i pierniki. Bez nich święta nie mogą się obyć. Kupić, czy zrobić samemu? A jeśli upiec, to tradycyjnie, czy korzystając ze wsparcia? W sklepach aż roi się od różnych dodatków i półproduktów - donosi "Fakt".

I tu uwaga! Wiele z nich ma w swoim składzie substancje powodujące alergię, choroby układu pokarmowego, a nawet sprzyjające nowotworom. Zanim więc sięgniemy po masę makową, gotowy, zmielony twarożek do sernika czy posypki i polewy, dobrze wczytajmy się w skład i poznajmy z czego dokładnie się je robi.

– Prawie wszystko można zrobić w domu z naturalnych składników, a takie ciasta będą smaczniejsze i z pewnością zdrowsze – przekonuje Dorota Mikołajewicz, dyplomowany dietetyk z Kielc. Według niej masy makowe są nimi głównie z nazwy i zawierają zaledwie od 10 do 22 procent maku, a zamiast miodu naturalnego często dodawany jest miód sztuczny. Z kolei w twarogach gdzieś znika pożywne białko i może go być np. 7 procent zamiast ponad 20, jak w zwykłym serze.

– A posypki i polewy to już prawdziwe tablice Mendelejewa: barwniki sztuczne, a nawet talk i parafina. Jedna z posypek zawierała w swoim składzie koszenilę, barwnik uzyskiwany ze zmielenia całych, suszonych owadów. Takiego ciasta nie powinni jeść nawet wegetarianie – mówi pani dietetyk.


Aromaty podobnie – zapach dają sztuczne substancje chemiczne i próżno w esencji cytrynowej szukać cytryny czy w waniliowej wanilii. Zanim więc zdecydujesz, czego użyjesz do wypieku ciasta, którym uraczysz na święta domowników i gości, czytaj uważnie etykiety dodatków mamiących ślicznymi, kolorowymi opakowaniami. Tak będzie zdrowiej!

To znajdziesz w dodatkach i półproduktach


- E1414 Acetylowany fosforan diskrobiowy
Skrobia modyfikowana ma zwiększoną stabilność i lepiej rozpuszcza się w niskiej temperaturze. Stosowana jako zagęstnik. Może powodować biegunkę. Jego nadmiar może spowolnić przyswajanie magnezu, żelaza i wapnia przez organizm.

- E1422 Acetylowany adypinian di skrobiowy
Pełni funkcję stabilizatora, emulgatora, nośnika, zagęstnika i środka wiążącego. Zagęszcza produkt dając złudzenie, że jest on bardziej tłusty.

- Utwardzony tłuszcz roślinny
Podnosi poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co poważnie zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy i może prowadzić do osłabienia systemu odpornościowego. Jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia niż tłuszcze zwierzęce.

- Koszenila
Ciemnoczerwony barwnik pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych owadów, zwanych czerwcami kaktusowymi żyjących w Meksyku. Nie powinien być zjadany nawet przez wegetarian.

- E 133 błękit brylantowy

Zakazany w niektórych krajach, może sprzyjać powstawaniu astmy, pokrzywki i kataru siennego. Niezalecany dzieciom; powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę.

- Pirofosforan dwusodowy
Wysokie stężenia fosforanów mogą zakłócać niektóre procesy metaboliczne, ponieważ fosforan odgrywa ważną rolę w ogólnym metabolizmie.

>>> Czytaj także: Oszukali nas metodą na proboszcza!