Sushi po włosku, pizza tajska czy pomidorowa z curry i mleczkiem kokosowym to tylko mały przedsmak tego, czym jest popularna kuchnia fusion.

Reklama

O kuchni fusion mówi się i pisze wiele ale tak naprawdę nie ma w niej niczego nowego. Chodzi w niej bowiem o to, by umiejętnie łączyć tradycyjne kuchnie różnych krajów i tworzyć w ten sposób smakowite wariacje. Mieszanie dotyczy zarówno składników dań, smaków, jak i sposobów ich przyrządzania i na sposobie podania kończąc.

Kuchnia fusion wzięła swój początek z coraz bardziej powszechnych podróży i zaczerpniętych w ten sposób inspiracji. Wielu specjalistów twierdzi, że korzenie tego trendu wywodzą się z XIX wiecznej Ameryki do której przybywali imigranci z wielu rożnych krajów. To tam doszło bowiem do naturalnego wymieszania kultur i tradycji kulinarnych z różnych stron świata. Mieszkańcy wielokulturowej Ameryki zaczęli swoje tradycje kulinarne urozmaicać podpatrzonymi u sąsiadów smakami i zwyczajami, tworząc w ten sposób zupełnie nowe, oryginalne specjały.

Choć z pozoru fusion może wydawać się czymś banalnie prostym, by stworzyć oryginalne dania trzeba sporej wiedzy, wyczucia i prawdziwego kunsztu. By smaki do siebie pasowały i jednocześnie tworzyły nową jakość, niekiedy trzeba dojść metodą prób i błędów.

W tym wielokulturowym trendzie niezwykle istotna jest także forma podania dań. Im bardziej futurystyczny i niecodzienny wygląd potrawy tym lepiej.

Kuchnia fusion to doskonała opcja dla tych, którzy do gotowania podchodzą jak do procesu tworzenia i nie boją się przy tym eksperymentować. Jeśli zatem nie przepadasz za utartymi schematami, masz bogatą wyobraźnię i chęć próbowania nowych rzeczy, ten trend z pewnością przypadnie Ci do gustu.