Anne Applebaum mieszka wraz z mężem, Radosławem Sikorskim, w XIX-wiecznym dworku w Chobielinie. Tu uprawia swój warzywny ogród i gotuje nie tylko dla rodziny, ale także dla znamienitych gości z zagranicy. Wraz z przyjaciółką, Danielle Crittenden, postanowiła napisać książkę o polskiej kuchni "Przepisy z mojego ogrodu".

Z finezją i fantazją uzupełniła tradycyjne potrawy o nowe składniki, czerpiąc to, co najlepsze z kuchni świata. Kulinarny powrót do przeszłości połączony z nowatorskim i twórczym podejściem sprawił, że polskie dania zyskały na smaku, a także na lekkości.

"Od kilku lat na terenie całej Polski następuje kulinarny powrót do korzeni. Tradycyjna kuchnia przeżywa renesans, zarówno w restauracjach, jak i w domach. Najmodniejsze warszawskie i krakowskie restauracje rezygnują z zagranicznych dań o wymyślnych nazwach, umieszczają za to w menu smalec, do którego podaje się nie bagietki, ale ciemny chleb. Miejsce tuńczyka z grilla i wasabi zajęły smakowita wieprzowina i potrawy z kaczki" - pisze Anne Applebaum.

Felietonistka podkreśla także, że tradycyjne polskie potrawy nie muszą kłócić się ze zdrową dietą i z łatwością można je "odchudzić".

"Polska kuchnia staje się nowocześniejsza, poza tym mniej tłusta i słona niż dawniej. Warzywa, uprzednio zaniedbywane, obecnie odgrywają pierwszoplanową rolę. Nowe potrawy mają mimo wszystko wyraźnie polski charakter i, co najważniejsze, przestały być podróbkami kuchni francuskiej albo wynaturzeniami włoskiej. W karczmach na prowincji hamburgery zastąpiono zupami i kiszonymi ogórkami. Podobnym przeobrażeniom podlega kuchnia domowa. Tak się składa, że polskie potrawy poznawałam nie w restauracjach (choć lubię chodzić do kilku lokali), ale w domu, gdzie z konieczności musiałam sama przygotowywać potrawy z lokalnych składników".

Anne Applebaum-Sikorska (1964) jest amerykańską pisarką i publicystką, felietonistką "The Washington Post". Była warszawską korespondentką "The Economist" i zastępczynią redaktora naczelnego londyńskiego tygodnika "The Spectator".

Ukończyła Uniwersytet w Yale, uczyła się także w London School of Economics oraz na Oksfordzie. Za swoją pierwszą książkę "Między Wschodem a Zachodem" otrzymała w 1996 roku nagrodę im. Adolpha Bentincka, a za "Gułag" w 2004 roku Nagrodę Pulitzera.

Jest żoną Radosława Sikorskiego, z którym ma dwóch synów - Aleksandra i Tadeusza.

Jej przyjaciółka i współautorka "Przepisów z mojego ogrodu", Danielle Crittenden (1963) jest kanadyjską dziennikarką i pisarką, redaktorką magazynu "The Women's Quarterly" i stałą współpracowniczką waszyngtońskiego "The National Post", a prywatnie żoną Davida Fruma - asystenta oraz autora przemówień Georga W. Busha.

Książka ""Przepisy z mojego ogrodu" będzie miała swoją premierę 16 listopada.