Podczas, gdy ogórki konserwowe pod nazwą pikli funkcjonują w wielu krajach, to ogórek kiszony jest już typowo Polskim specjałem. Warto zaznaczyć, że kiszone ogórki są nie tylko bardziej wyraziste, a zdaniem wielu po prostu lepsze w smaku, ale są również zdrowsze niż te świeże. W procesie kiszenia warzywom przybywa bowiem potasu, fosforu, witaminy A i przede wszystkim magnezu.

Reklama

Do wszystkich przetworów najlepiej wybrać ogórki co do których mamy pewność, że nie były pryskane sztucznymi nawozami. Takie substancje nie tylko są niezdrowe, ale szkodliwie działają na proces kiszenia. Ogórki powinny być młode, pozbawione wad lub znamion i niezbyt duże. Proces kiszenia najlepiej przeprowadzać w glinianych naczyniach, bądź dużych słoikach. W przypadku ogórków konserwowych zdecydowanie unikajmy naczyń z cynku i miedzi.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone to wyrazista i smaczna alternatywa dla świeżego warzywa, która nadaje się zarówno jako dodatek do dań i sałatek, ale również jako składnik na zupę i zwykła przekąska.

Aby przyrządzić ten tradycyjny specjał polskiej kuchni musimy przygotować odpowiednią ilość warzyw, przyprawy (niezbędne to czosnek i koper, wedle uznania można dodać również chrzan, liście wiśni, czarnej porzeczki lub dębu, gorczycę, liść laurowy, estragon, pieprz lub ziele angielskie), sól kamienną (duża łyżka na litr wody) i oczywiście wodę. Ogórki najlepiej kisić w glinianym naczyniu bądź dużym słoju.

Warzywa dokładnie myjemy i układamy w naczyniu pionowo, ściśle jedno obok drugiego. Dodajemy koper, czosnek i przyprawy i zalewamy całość wodą (wodę możemy najpierw zagotować z solą). Naczynie przykrywany, a słoiki dokładnie zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Następnie w celu pasteryzacji wstawiamy słoiki na 15 minut do rozgrzanego do 90 stopni piekarnika lub wstawiamy do garnka z gotującą się wodą.

Jeśli chcemy uzyskać ogórki małosolne, możemy otworzyć słoik już po 24 - 36 godzinach, na te prawdziwie kiszone musimy poczekać kilka dni.

Ogórki konserwowe

Ogórki konserwowe to bardzo smaczny i wyrazisty dodatek do kanapek i sałatek jednak niemal zupełnie pozbawiony wartości odżywczych.

Do przyrządzenia takich ogórków będziemy potrzebowali ocet (1,5 szklanki 10% octu na 9 szklanek wody), sól (2 czubate łyżki), cukier (ok. łyżek) oraz wedle uznania przyprawy i dodatki (cebule, koper, chrzan, pieprz, czosnek, marchew, ziele angielskie, cebula). Warzywa dokładnie myjemy i ciasno układamy w słoikach, dodajemy przyprawy. Aby przygotować zalewę wodę musimy zagotować z octem, cukrem i solą. Zalewę dolewamy do słoików, dobrze zakręcamy i pasteryzujemy w piekarniku bądź garnku z gotującą się wodą.

Samodzielnie przyrządzone przetwory z ogórków to nie tylko wspaniały i zdrowy przysmak ale także ogromna satysfakcja z własnego wyrobu.

Życzymy smacznych i udanych przetworów!