Główną i w większości przypadków jedyną, zaletą słodyczy jest ich smak, który wprawia w rozkosz nasze podniebienie. Choć potrafią nam sprawić niewyobrażalną przyjemność, trudno doszukiwać się w nich jakichkolwiek wartości odżywczych czy składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dla tych, którym trudno jest wyobrazić sobie życie bez jakichkolwiek łakoci, mamy propozycje, by te bezwartościowe zamienić na takie, które będą czymś więcej poza pustymi kaloriami.

Reklama

Czego się wystrzegać

Wśród dostępnych w sklepach słodyczy większość to zupełnie bezwartościowe przysmaki, które mogą wyrządzić wiele szkody naszemu organizmowi. Ciastka z kremem, żelki, lizaki i cukierki. zawierają czysty cukier, barwniki i nie zawsze naturalne aromaty i tłuszcze nasycone. Taka kombinacja składników jest doskonałym źródłem energii dla komórek tłuszczowych. Chwila przyjemności, jaką czujemy zjadając je, okupiona będzie porcją pustych kalorii i dodatkowych kimogramów odkładających się w naszym ciele.

Słodycze dozwolone

Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez słodyczy powinnyśmy poszukać takich, które, poza cukrem dostarczą organizmowi składników odżywczych. Najlepszym słodkim wyborem będzie gorzka czekolada z jak największą zawartością kakao. Bogata w węglowodany, magnez, potas i żelazo jest uważana za najlepiej przyswajalne, skoncentrowane źródło energii. Ponadto gorzka czekolada zapobiega miażdżycy, wzmacnia nasze serce i pobudza pracę nerek.

Reklama

Latem powinnyśmy korzystać także z dobrodziejstw natury. Koktajle owocowe na bazie naturalnego jogurtu lub kefiru, to świetna i zdrowa przekąska, która w dodatku wyśmienicie smakuje. Truskawki, maliny, jagody czy poziomki to sezonowe owoce świetnie nadające się do miksowania z odrobiną cukru i dodatkiem jogurtu lub kefiru. Ich dodatkową zaletą jest to, że w upalne dni dają znakomite orzeźwienie.

Reklama

Małokalorycznym łakociami są również galaretki i kisiele domowej roboty. Uwielbiane przez najmłodszych, z dodatkiem owoców, zrobione z naturalnych składników zaspokoją apetyt na słodycze ale nie zapchają organizmu pustymi kaloriami.

Letnią porą warto pamiętać także o sorbetach owocowych. Zrobione na bazie świeżych owoców z dodatkiem cukru będą tylko nieco bardziej kaloryczne niż świeże owoce ale równie bogate w witaminy. Swoim smakiem zdecydowanie przewyższą lody, które możemy znaleźć w sklepach.

Słodycze czynią nasze życie przyjemniejszym, poprawiają nastrój i dostarczają radości, dlatego nie warto z nich rezygnować zupełnie. Jeśli wybierzemy odpowiednie łakocie, nie tylko dostarczymy rozkoszy podniebieniu, ale i wielu wartościowych składników odżywczych naszemu organizmowi.