Zarówno latem, jak i zimą obowiązują podobne zasady zdrowego żywienia – powinniśmy jeść 5 mniejszych objętościowo, za to różnorodnych posiłków w ciągu dnia, które dostarczą niezbędnych składników pokarmowych we właściwych proporcjach. To zasady ogólne, w szczegółach jednak nasza dieta powinna się różnić w zależności od pory roku. Związane jest to m.in. z inną dostępnością produktów (latem mamy większą możliwość kupienia świeżych owoców i warzyw), oraz warunkami pogodowymi, zwłaszcza skrajnymi temperaturami. Lada chwila przyjdzie upał – czy jest sposób, by za pomocą diety złagodzić dyskomfort z nim związany?

NAWODNIENIE
Najważniejsze, aby w gorące letnie dni nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Objawy odwodnienia mogą się pojawić już przy niewielkiej utracie wody (dwuprocentowa strata może spowodować bóle głowy, osłabienie, pogorszenie koncentracji, złe samopoczucie). Warto zwrócić szczególną uwagę na małe dzieci i osoby starsze, może się zdarzyć, że będą odczuwać mniejsze pragnienie. Osoby dorosłe w czasie intensywnych upałów powinny pić nawet do 3-4 litrów wody mineralnej w ciągu dnia, aby uzupełnić większą utratę wody z organizmu – uważa Karolina Stępniak, specjalista ds. żywienia firmy Nestlé S.A. 

LEKKOŚĆ, KTÓRA ORZEŹWIA
Jeżeli nasze dziecko nie może się przekonać do picia naturalnej wody, można mu podać sok owocowy lub warzywny rozcieńczony wodą w proporcjach 1:1. – Warto również przekonać dzieci do orzeźwiających obiadów. Chłodniki są idealną propozycją na letnie dni i sposobem na przemycenie warzyw w przepysznej formie. Na wszystkich talerzach natomiast powinny częściej gościć sałatki ze świeżych warzyw, owoce w przeróżnej postaci, chłodniki na bazie jogurtów i kefirów oraz uwielbiane przez wszystkich lody, czyli rzeczy lekkie, które dodatkowo orzeźwiają – uważa Karolina Stępniak.

CZTERY POSTULATY MENU NA GORĄCO
Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem nawodnienia jest picie naturalnej wody mineralnej (słodkie gazowane napoje nie uzupełnią jej braków). Dzięki wodzie, możemy nie tylko dbać o urodę, ale przede wszystkim – o swoje zdrowie, ponieważ nie tylko nawodni nasz organizm, ale także dostarczy mu niezbędnych składników mineralnych. Najlepiej jest ją pić małymi porcjami, ale często i nie tylko wtedy, gdy pragnienie daje o sobie znać tak mocno jak w letnie upały.
Podsumowując zasady żywienia w czasie wakacji można je sformułować w cztery podstawowe postulaty:


L – lekkie i orzeźwiające potrawy na bazie owoców i warzyw to mus!
A – apetyt pod kontrolą – jemy częściej, ale małe porcje.
T – trzy/cztery litry wody mineralnej dziennie to ilość konieczna na upały.
O – ochłodzone zupy (tzw. chłodniki) to ciekawy sposób na wprowadzenie warzyw do diety dzieci.