Szans na wyparcie tradycyjnych wielkanocnych pisanek raczej nie mają, ale mogą zrobić furorę jako kulinarna ciekawostka. A dla wegan zasiadających z rodziną do świątecznego stołu będą wybawieniem - ludzie przestrzegający tej diety nie jedzą nabiału, jajek, ani nawet miodu, dlatego trudno znaleźć im cokolwiek wśród wielkanocnych przysmaków.

Składniki "białka":

300 ml mleka sojowego

4 łyżeczki agar agar (środek żelujący nie zawierający składników pochodzenia zwierzęcego)

max. 1/2 szkl. rozgotowanego ryżu

szczypta soli

Składniki "żółtka":

serek tofu feta

żółty barwnik (np. kurkuma)

czarna sól

Potrzebne będą również foremki w kształcie jajek - mogą to być plastikowe pojemniki na jajka gotowane, lub foremki do ciasta.

Przygotowanie:

Wymieszaj mleko sojowe, agar, następnie zagotuj i trzymaj na gazie przez 3 minuty. Przestudź przez kilka minut, dodaj rozgotowany ryż, gdy mleko będzie jeszcze ciepłe, wymieszaj i przełóż do foremek przypominających kształtem połówki jajek. Nie zapełniaj ich całkowicie, zostaw miejsce na żółtko. Do wypełnionych foremek włóż niewielkie kuleczki (możesz je wykonać np. wykonać z folii aluminiowej), by uformowały otwór na żółtko. Odczekaj do ostygnięcia, następnie wyciągnij kulki z foremek i wypełnij je "żółtkiem". Podawaj je ze świeżo pokrojonym szczypiorkiem. Jeśli chcesz, by tradycji stało się zadość, możesz zaserwować do nich specjalny makaron dla wegan, bez dodatku jajek.

Produktów takich jak tofu, agar agar, czy majonez wegański szukaj w sklepach ze zdrową żywnością, lub specjalnych sklepach dla wegetarian.