O tym, że 007 jest supertajnym agentem pracującym w służbie Jej Królewskiej Mości, wie chyba każdy. Prawie każdy mężczyzna marzy też o posiadaniu charyzmy agenta 007, który jednym mrugnięciem sprawia, że przedstawicielkom płci pięknej miękną nogi. Obejrzenie któregoś odcinka kultowej serii może być świetną okazją do odświeżenia wspomnień i przypomnienia, że są jednak rzeczy nieosiągalne.

Reklama

Odkurzenie klasyki może stać się także inspiracją do niezwykle ciekawej refleksji. Otóż, gdyby tak zastanowić się nad całokształtem przygód 007, okazałoby się, że wszystko, łącznie z głównym bohaterem, ulega nieustannej zmianie. Kogoż to w końcu nie mieliśmy? Był męski i niedościgniony Connery, niewyraźny Lazenby, dowcipny Moore, brzydki Dalton, szarmancki Brosnan i megamęski Craig. Rzeczywiście, uważne oko dostrzeże, że w wielkiej serii zmianie ulegało wszystko: bohaterowie, antybohaterowie, kobiety, samochody, gadżety, ale nieodmiennie,nigdy nie zmieniał się... słynny drink, którego zamawił agent 007.

„Wstrząśnięte, ale niemieszane” to równie łatwo rozpoznawalny tekst, co „My name is Bond. James Bond”. Jeśli chciałabyś, aby Twój mężczyzna poczuł się jak zniewalający agent Jej Królewskiej Mości, przygotuj mu napój, po spożyciu którego on poczuje, że jesteś właśnie tą, z którą chce spędzić resztę życia.

007 BLACK MARTINI

Aby mieć pewność, że otrzymasz kwintesencję smaku ulubionego drinka Bonda, musisz pamiętać (sam Bond przypominał w filmie aż 22 razy), by był „wstrząśnięty, nie zmieszany”. Wstrząsanie powoduje zwiększone tarcie między lodem a wódką, w efekcie dając napowietrzony i lodowato zimny napój.

Składniki: 40 ml wódki Smirnoff Black, 5 ml Noilly Prat (wytrawny wermut), skręcony plasterek cytryny

Reklama

Sposób przygotowania: Wlej wermut do kieliszka typu martini i dosyp kruszonego lodu. W oddzielnym shakerze wstrząśnij wódkę z kostkami lodu. Przelej wódkę do kieliszka i udekoruj go skręconym plasterkiem cytryny.

Rada: James Bond zamawia wytrawne martini, wstrząśnięte i udekorowane spiralką cytrynową. Inny sposób podania to użycie większej ilości wermutu (10 ml) oraz oliwki do dekoracji.

VESPER

W filmie "Casino Royal" Bond zamienia tradycyjny koktajl na bardziej złożony i wysublimowany napój. Dodatek jego ulubionej rosyjskiej wódki i odrobiny Lillet tworzy wyjątkowy drink o tak wyrafinowanym smaku, że wart jest nazwania go imieniem Vesper, pierwszej prawdziwej miłości Bonda. Zrozumiesz te emocje, gdy po raz pierwszy wstrząśniesz ten koktajl (błagam, nie mieszaj!) na bazie wódki Smirnoff Black.

Składniki: 15 ml wódki Smirnoff Black, 45 ml dżinu Gordon`s, 7,5 ml Lillet Blanc

Sposób przygotowania: Wlej składniki do napełnionego lodem shakera. Dobrze wstrząśnij i przelej do schłodzonego kieliszka koktajlowego. Udekoruj dużym, cienkim kawałkiem cytryny.

Rada: Lillet można zastąpić wytrawnym wermutem.

BLACK TIE

Składniki: 40 ml wódki Smirnoff Black, 6 liści świeżej mięty, 5 ml syropu cukrowego, 50 ml szampana (Dom Peri-gnon)

Sposób przygotowania: Wstrząśnij wódkę wraz z liśćmi mięty oraz dodatkiem syropu cukrowego i lodem. Przecedź do kieliszka od szampana, a następnie dopełnij szampanem. Na koniec udekoruj liściem mięty.

Rada: Należy przecedzić koktajl, aby mieć pewność, że nie będą w nim pływały liście mięty.

QUANTUM OF SOLACE

Życie Bonda jest burzliwe, ale z każdej opresji potrafi wyjść z klasą. Nawet po stracie Vesper panuje nad swoimi emocjami. Ten drink to ucieleśnienie delikatnej równowagi pomiędzy emocjonalnym zamętem a żądzą odwetu - uczuciami panującymi w duszy agenta. Łagodność wódki, kropla samotnej goryczy i skrząca rubinowo krwista pomarańcza to doskonała „odrobina pocieszenia”. Koktajl wielkiej miary dla prawdziwego dżentelmena.

Składniki: 40 ml wódki Smirnoff Black, 20 ml Campari, 60 ml soku z czerwonych pomarańczy

Przygotowanie: Wlej wszystkie składniki do schłodzonego shakera i starannie wstrząśnij. Przelej do schłodzonego kieliszka koktajlowego i udekoruj skórką pomarańczy.

Rada: Sok z czerwonych pomarańczy ma wspaniały, bogaty aromat i delikatniejszy smak niż zwykły sok pomarańczowy, ale jeżeli go nie masz, możesz użyć świeżo wyciśniętego soku. Koktajl równie efektownie prezentuje się w wyższych szklankach z dodatkiem lodu, z nieco większą ilością soku. Campari, można również zastąpić Aperolem.