CZY ZNASZ TYPY NOŻY?

Reklama

W zależności od tego, co i jak podajemy, używamy widelca uniwersalnego stołowego, dwudziestocentymetrowego zakąskowego lub widelca deserowego. W przypadku noży wybór jest jeszcze większy. Cztery podstawowe typy noży to nóż zakąskowy, nóż do drugiego dania, nóż do masła i pieczywa oraz nóż do ryb. Nóż do masła i pieczywa jest krótki i zakończony ostrymi ząbkami, a nóż do ryb jest szeroki i ma kształt łopatki. Podstawowy zestaw noży można uzupełnić nożami do steków, serów lub ostryg. Należy również pamiętać, że zupy podawane w bulionówkach jemy łyżeczką do bulionu, która jest okrągła i nieco mniejszą od normalnej…

Najważniejszą zasadą układania sztućców jest układanie ich zawsze od wewnątrz, ponieważ te, które znajdują się najdalej talerzy używane są w pierwszej kolejności. Po prawej stronie umieszczamy łyżki i noże (zwrócone ostrzem do środka!), po lewej widelce, natomiast nad talerzem należy ułożyć sztućce do deserów i owoców. W Polsce przyjęło się, że widelce i łyżki układa się wypukłą stroną do dołu, nie jest to jednak ogólnoświatowa zasada dobrego wychowania, na oficjalnych przyjęciach za oceanem robi się to całkowicie odmiennie.

Podczas przygotowywania stołu ważny jest nie tylko odpowiedni dobór sztućców do serwowanego dania, ale także dopasowanie ich do porcelany i rodzaju przyjęcia, dlatego warto w swoich domowych skarbach posiadać komplet sztućców o klasycznych kształtach i minimalistycznych zdobieniach, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

czytaj dalej...Future marki Altom Design to linia sztućców wykonanych z najwyższej jakości polerowanej stali nierdzewnej. W zestawie znajdują się 24 sztućce przeznaczone dla 6 osób, zapakowane w gustowne pudełko. Sprawdzą się one zarówno podczas romantycznej kolacji we dwoje, jak i podczas niedzielnego obiadu z rodziną. Niezależnie jednak od tego, kogo będziemy u siebie gościć należy pamiętać, że właściwie ułożone sztućce są wyrazem obycia towarzyskiego, którego w żadnej sytuacji nie powinno nam zabraknąć.