• ~emka
    (2011-07-01 18:01)
    Dwie szkapy
  • ~pepi
    (2011-07-01 21:55)
    koszmarnie wygląda, a włosy coraz gorsze!!
  • ~s
    (2011-09-02 20:06)
    atrakcyjna, nie piękna
  • ~Gonzo WOj
    (2011-08-28 16:18)
    Niezla kobylka !!!
  • ~CYTAT ZE STRONY PWN
    (2011-07-07 10:50)
    W nazwiskach zakończonych na -owicz, -ewicz należy wyróżnić kilka problemów:
    1. Cząstki -owicz, -ewicz są przyrostkami patronimicznymi, a więc Abramowicz to dawniej 'syn Abrama'.

    2. Przyrostki te w okresie staropolskim występowały w postaci -owic, -ewic (po miękkiej -iewic, np. Jeleniewic). Pod wpływem ruskim, kresowym (Ukraina, Białoruś i pogranicza ) przyrostki te przyjęły formę -owicz, -ewicz, czyli końcowe -cz funkcjonuje już od wieku XV.

    3. Formy z -kiewicz, jak Mickiewicz, Sienkiewicz (nie -owicz) pojawiły się od wieku XVI/XVII pod wpływem białoruskim. To -kiewicz było dodawane i do podstaw wyrazowych wschodnich, i do polskich, jak Kwiatkiewicz.

    4. Sienkiewicz pochodzi od imienia zdrobniałego Sieńko, a to od Siemiona (wschodnia forma Szymona).

    5. Rochacewicz (przyrostek został wyjaśniony) pochodzi najpewniej od przezwiska Rochaty, a to od wyrazu pospolitego gwarowego rochaty `rozczochrany'.


    — Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków
  • ~inka
    (2011-07-07 10:49)
    Jakiś forumowicz pisze cytuję: "Jej nazwisko nie mowi o"polskosci"."

    Bohosiewicz / Bohatyrowicz/ Mickiewicz/ Sienkiewicz

    -wicz, -ski, -ński...

    Gdzie ty chłopie do szkoły chodziłeś?
  • ~hihi
    (2011-07-07 10:44)
    Piękna kobieta w każdym wcieleniu...
  • ~sweetie
    (2011-07-04 20:20)
    SZKODA ZE NIE PISZECIE O JEJ TATARSKICH KORZENIACH TO JEST INTERESUJĄCE!
  • ~osa
    (2011-07-04 12:48)
    nie jest piękna jest przeciętna i nie musi być jak wieszak te wieszaki są okropne im starsza tym gorzej
  • ~rudyyy