Wydawało się, że po oscarowej gali trendem, który pobije czerwone dywany będzie głębokie, eksponujące nogę rozcięcie - tymczasem punkt ciężkości przeniósł się wyżej. Gwiazdy znowu pokazują odważnie biust, jednak tym razem odsłania go dekolt boczny.

Reklama

Trudno zdefiniować, czym dekolt boczny jest, ponieważ jak to w przypadku dekoltów bywa, chodzi przede wszystkim o to, co odsłania. Dekolt boczny nazywany po angielsku "side cleavage" rozpoczyna się na plecach lub w okolicach ramion i sięga wysokości żeber, odsłaniając przy okazji kawałek biustu. Ten nowy trend w sukniach wieczorowych można było podziwiać z lepszym lub gorszym skutkiem na wielu celebrytkach.

W mocno wydekoltowanych w ten sposób kreacjach pojawiły się Nicole Scherzinger oraz Anne Hathaway. Trochę subtelniejszą i bardziej elegancką wersję bocznego dekoltu (a przy tym także mniej biustu) pokazała Gwyneth Paltrow w błękitnej sukience Prady podczas Met Ball - jednej z najbardziej spektakularnych imprez modowych.

Gwiazda z dekoltem bocznym na Met Ball 202 / AP / Evan Agostini

Można się więc spodziewać, że już wkrótce tak wydekoltowane bluzki i sukienki trafią do sklepów marek sieciowych. Decydując się na odważną kreację warto wysłuchać porad Gabriele Hackworthy, redaktorki mody z "Harper's Bazaar".

"Najbezpieczniejszym sposobem na noszenie tego trendu jest kreacja z odkrytymi plecami z taśmą wokół szyi podtrzymująca materiał z przodu. W ten sposób przynajmniej z przodu biust jest zupełnie zakryty. Jeśli zaś chodzi o rozmiar piersi apeluję o umiar - rozmiar C to największy, który będzie wyglądał w takim stroju elegancko. Nie zapowiada się też, żeby boczny dekolt szybko wyszedł z mody, ponieważ w przyszłym sezonie promować go będą takie domy mody jak Yves Saint Laurent i Roberto Cavalli" - powiedziała Hackworthy.

Stylistki nie ukrywają, że to dość kłopotliwa moda, ponieważ mało, które piersi prezentują się szykownie oglądane z boku. W ostatecznym starciu zawsze przegrywają z siłą grawitacji, pozostaje więc skorzystać ze wsparcia odpowiednich taśm podtrzymujących biust lub staników zaprojektowanych specjalnie z uwzględnieniem bocznych dekoltów.