Miłość lekarstwem na wszystko

Tymczasem mówienie „kocham Cię” ma niesamowity wpływ na dziecko. Maluch, który dorasta w poczuciu miłości czuje się ważny i wartościowy. Świadomość ta zwiększa jego samoocenę i sprawia, że uczucie strachu lub nieśmiałości jest mu obce. Takie dzieciństwo w przyszłości procentuje odważną, pewną siebie postawą i sprawia, że jako dorosły chętnie stawia czoła życiowym wyzwaniom.

Reklama

Dziecko, które od samego początku otaczane było rodzicielską miłością, z większą łatwością nawiązuje relacje z innymi. Staje się otwarte, uprzejme, traktuje ludzi z szacunkiem i sympatią. Płynące z ust rodziców słowo „kocham” kształtuje w nim pozytywną postawę pozbawioną egoizmu. Rodzice mówiąc dziecku „kocham Cię” budują w nim poczucie bezpieczeństwa i dają jasny przekaz, że zawsze może na nich liczyć i im ufać.

Jak często mówić "kocham"?

Najczęściej jak to możliwe! Codziennie, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt razy dziennie. Miłość ma w sobie niezwykłą moc. Wyrażana z uśmiechem, radością w głosie, spontanicznie i szczerze buduje wspaniałe relacje rodzinne.

Reklama

„Kocham Cię” wypowiadane przez rodziców zarówno podczas wspólnej zabawy, przytulania, spaceru, ale także po upadku, gdy dziecku jest smutno lub gdy popełni błąd, daje mu poczucie bezgranicznej miłości i świadomość, że zawsze znajdzie w nich oparcie. Dzięki takiej relacji maluch buduje określony system wartości, który później służy jako doskonały przewodnik w samodzielnym życiu.

Dziecko, które często słyszy od swoich opiekunów „kocham Cię”, wyrośnie na szczęśliwego człowieka z niezachwianym poczuciem własnej wartości. Dlatego maluch wyrazy miłości powinien słyszeć codziennie, a nie tylko z okazji walentynek.

Podziękowanie za przygotowanie artykułu dla ekspertów portalu www.zdrowemaluchy.pl.