Międzynarodowa organizacja Survival International opublikowała dziś list otwarty do nominowanych do Oscarów Kate Winslet i Penelope Cruz, w którym apeluje, żeby aktorki nie zakładały na ceremonię wręczenia nagród biżuterii firmy Graff.

Reklama

Koncern ma udziały w spółce górniczej Gem Diamonds, która planuje budowę gigantycznej kopalni diamentów na ziemiach buszmenów, na pustyni Kalahari w Botswanie. - Budowa kopalni na ziemiach pierwotnych ludów byłaby nielegalna w większości krajów na świecie. Graff akceptuje niszczenie kultury buszmenów i ponosi za to odpowiedzialność - mówi Stephen Corry, szef Survival International.

Organizacja zaapelowała też do innych gwiazd. Wśród celebrytek pokazujących się w biżuterii Graffa są m.in. Victoria Beckham, Naomi Campbell i Elizabeth Hurley. Działacze organizują też pikiety pod sklepami firmy. Ostatni taki protest odbył się na londyńskiej Bond Street.

List do Winslet i Cruz to kulminacja walki z Gem Diamonds, która trwa od kilku lat. Rząd Botswany już w 2002 roku zaczął przygotowania do inwestycji od wysiedlania buszmenów. W 2006 roku sąd najwyższy Botswany uznał, że wysiedlenia te były bezprawne. Wówczas rząd zabronił buszmenom polowania na zwierzęta i odmówił prawa do korzystania z wody pitnej - wszystko po to, żeby przedstawiciele jednego z ostatnich plemion Afryki żyjących w tradycyjny sposób sami wynieśli się ze spornych terenów. Buszmeni nie mają jednak dokąd pójść i po zamknięciu studni zdarzały się przypadki śmierci z pragnienia.Gwiazdy na razie nie odpowiedziały na apel.