Wbrew obiegowej opinii, problem ze słuchem nie dotyczy wyłącznie seniorów – tylko 20 procent osób z kłopotami ze słuchem znajduje się w grupie wiekowej 40-60 lat. Należałoby więc zadbać o higienę słuchu zanim pojawią się pierwsze problemy. Badanie nie jest ani kosztowne, ani bolesne, a przy tym w większości placówek bezpłatne. Ci, którzy chcieliby je wykonać i zdobyć wiedzę o problemach z pogarszającym się słuchem, mogą uzyskać rzetelne wiadomości na portalach internetowych.

W sieci pojawia się coraz więcej portali edukacyjnych w całości poświęconych osobom o różnym stopniu niedosłyszenia. Tego typy serwisy stanowią dla znacznej części społeczeństwa fachową bazę wiedzy, zawierającą informacje o placówkach pomocy, biurach pośrednictwa pracy czy wybranych aktach prawnych dla osób niepełnosprawnych. Nowo powstały portal społecznościowo-edukacyjny Sluchowisko.net, obok rzetelnych artykułów opracowanych przez zespół specjalistów z dziedziny protetyki, laryngologii i audiologii słuchu, daje dodatkowo możliwość zadawania pytań ekspertom, a także umieszczania własnych blogów i galerii zdjęć.

O potrzebie stworzenia takich portali i serwisów jak Sluchowisko.net, świadczy bardzo duża liczba osób udzielająca się na stronach dla niedosłyszących, szukająca tam wsparcia i odpowiedzi na nurtujące pytania, niekoniecznie związane z problemem niedosłuchu. Internet jest źródłem doraźnej i fachowej wiedzy dla wszystkich użytkowników, a dla osób z pogarszającym się słuchem jest dodatkowo najlepszym narzędziem komunikacji z osobami słyszącymi.