• ~KrizLodz
    (2014-05-27 10:27)
    A ja myślałem, że jak procent występuje z liczebnikiem ułomnym to jest nieodmienny...czego to człowiek może się z prasy dowiedzieć no...
  • ~Be Be
    (2014-05-27 22:21)
    Osoby dzwoniące pytają "Czy rozmawia z" tu pada odmienione imię, a nazwisko już nie mimo, że się odmienia. Jak zwróciłem uwagę to rozmówczyni odpowiedziała "A pan jest Polakiem? Polskie nazwiska kończą się na -ski", a ja mam na -wicz. Odpowiedziałem, że powinna pójść ponownie do szkoły.
    Tak rozmawiają osoby z większości instytucji.
  • ~az
    (2014-05-27 23:37)
    Należy też wspomnieć o "czystopolskim" :) "szejset" na określenie sześciu setek.
  • ~Bonita
    (2014-05-27 12:43)
    Proszę o zwrocenie uwagi na straszne słowo "wykon" używane w programach typu X Faktor, Must be the music, Voice of Poland - koszmarek .
  • ~Bulba
    (2014-05-27 10:49)
    A język reklam równie piękny. np. 8,3 % czytają 8 i 3 %. Czyli mamy razem 11%. Albo sprawozdawca meczów piłki nożnej z uporem idioty mówi, że zawodnik "przeczytał" podanie (itp) przeciwnika.
  • ~mkk
    (2014-05-27 11:31)
    A i jeszcze członków Panstwowej Komisji Wyborvzej trzeba pilnie przeszkolić w odmianie paru polskich słów (n.p. procent), w odmianie nazwisk czysto polskich oraz złożonych (Ziobro, Korwin-Mikke), itd.
    Jestem drogi ale dobry - moge poprowadzić szkolenie.
    A na końcu zrobię im takie kolokwium, że na zawsze zapamiętają parę podstawowych zasad języka polskiego.
  • ~skoblar
    (2014-05-27 11:53)
    Niedouczone pismaki to zmora. Tak samo jak telewizyjne "gwiazdy". Prym wiodą matoły terenowe z TVN. Szlag mnie trafia gdy slysze "duża ilość polityków" zamiast "liczba", Największa jednak zmora to Fredek Kiepski. Nagminne uzywanie w dopełniaczu.np. podaj mi noża, wysłac esemesa, zgubiłam buta, itd. Co do J.Korwin-Mikkego - panowie redaktorzy wstyd: Idę z J.Korwin-Mikke a nie Mikkem. Kto was uczył? .
  • ~agama pierwsza
    (2014-05-27 17:07)
    @ Bonita - i jeszcze "muza" zamiast muzyka. Muza to jest np, Erato, Urania, Melpomena i pozostałych sześć. Ale nasi "zapowiadacze" i jurorzy programów muzycznych ukochali te dziwolągi językowe, a telewizje różnej maści z radością je propagują! A Muz nie znają, bo i po co! Pozdrawiam!
  • ~grucha
    (2014-05-27 19:50)
    Nie wiem, jaki to "ałtorytet" pisał ten artykuł, ale Korwina-Mikke odmienia się odwrotnie: pierwszy człon odmienia się normalnie, a drugi jest nieruchomy.
    Korwin-Mikkre, Korwina-Mikke, Korwinowi-Mikke, Korwina-Mikke, Korwinem-Mikke, Korwinie-Mikke, Korwinie-Mikke!
  • ~Jozef z Londynu
    (2014-05-27 22:23)
    Olejnik jako dyplomowana zoolog niech mi wytlumaczy ?
    Czy wykastrowany byk to krowa