Dziennik.plEmocje

Niedziela, 27 maja 2012

Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Pogoda: Warszawa Dziś

temp. 24°C

Gdy nie marzy ci się suknia z welonem...

2009-10-09 | Ostatnia aktualizacja: 20:21 | Komentarze: 0 | skomentuj
Gdy nie marzy ci się suknia z welonem...

Gdy nie marzy ci się suknia z welonem... / Inne

Śnią o niej już małe dziewczynki. W tych marzeniach zawsze jest długa, powłóczysta i z gorsetem. A o samym ślubie mówi się, że jest najważniejszym dniem w życiu kobiety, zwłaszcza jeśli mamy na myśli ten, który bierze się w kościele. Rzeczywiście, mało która uroczystość w życiu swoim przepychem dorównuje ślubowi. Czy pomyślałabyś, że wiele kobiet cierpi na obsesyjny lęk przed zamążpójściem?

Pogoda

POLSKA

Niedziela 2012-05-27

temp. min 1°C max. 26°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

“Mam 36 lat, miałam już kilku narzeczonych i mimo, że próbowałam dwa razy, nie jestem w stanie wziąć z nikim ślubu. Mój pierwszy ukochany doświadczył czegoś, co śni mu się pewnie do dzisiaj: uciekłam mu sprzed ołtarza: z opuszczoną głową i pięknym wiankiem w spoconej dłoni. Nie zwiałam do innego mężczyzny, ja po prostu panicznie boję się ślubu! Przygotowania do tego dnia napełniały mnie paniką i zamiast się cieszyć, w duchu cierpiałam. Kochałam narzeczonego, chciałam z nim być, ale na co nam ten ślub?

Za drugim razem byłam uczciwsza i mimo, że przyjęłam zaręczynowy pierścionek, to zdezerterowałam już na etapie wybierania sali. Nie jestem w stanie stanąć przed ołtarzem i przyrzec komuś wierności, miłości i tego, że go nie opuszczę aż do śmierci. Już sam dźwięk tych słów przepełnia mnie lękiem. Skąd ja mam to wiedzieć dzisiaj? A jeśli coś nie wyjdzie i się rozwiedziemy? Myśli kłębią się jak szalone, nie znam odpowiedzi na te pytania... może powinnam zasięgnąć opinii specjalisty?” Blanka, 36 lat, księgowa

BYĆ JAK JULIA ROBERTS

Czy w filmie “Uciekająca panna młoda” Julia Roberts cierpiała na gamofobię? Chyba nie, bo jej Maggie kalkulowała swoje działania, a w przypadku gamofobii mamy do czynienia z rodzajem fobii właśnie.

Polega ona na ty, że im bliżej zawarcia małżeństwa, tym więcej pojawia się wątpliwości, obaw, lęków, a wszystko często kończy się to rezygnacją ze ślubu w ostatniej chwili. Częściej jej ofiarą padają mężczyźni, ale i kobiety nie są od niej wolne. W przeciwieństwie do zwykłej, wynikajacej z obyczajowości niektórych ludzi niechęci do stanu małżeńskiego, jest rodzajem patologii.

Jak twierdzi prof. Zbigniew Lew Starowicz, przyczyny tego zaburzenia z grupy fobii mogą być różne, np. negatywny obraz małżeństwa własnych rodziców albo wychowanie w duchu "łapania na męża". To ostatnie dotyczy głównie panów, których nadopiekuńcze czasem mamy przestrzegają od najmłodszych lat, by nie ufali żadnej kobiecie, bo każda z nas chce go usidlić na zawsze.

Często przyczyną gamofobii jest też lęk – niezależny od płci – przed przyjęciem odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za małżonka. Poza tym gamofob panicznie boi się tego, że po sakramentalnym “tak” jego wolność osobista zostanie mocno ograniczona.

czytaj dalej...

Opracowała: denaj
Źródło: dziennik.pl
12następna »

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane

Najczęściej komentowane

«