Lisa stanowi zagadkę. Internauci i bloggerzy ciągle o niej piszą. Niektórzy mężczyźni nie wierzą w swoje szczęście, inni żartują z tych, którzy dali się nabrać marketingowemu chwytowi.

Lisę stworzyli dwaj inżynierowie z firmy AI Robotics. Ma własną stronę - www.perfect-woman.com - na której świetnie się reklamuje. Porcelanowa cera, miły uśmiech, życzliwe podejście. Lisa to chyba odpowiedź na marzenia każdego mężczyzny - samotnego albo zmęczonego swoją partnerką. Bo jest zaprogramowana na zaspakajanie każdej jego potrzeby.

Podobno umie ugotować obiad, posprzątać, a nawet - zaspokoić bardziej intymne potrzeby mężczyzny. To wzbudziło podejrzenia u części zainteresowanych. Panowie - niedowiarki argumentują, że technologia aż tak się nie rozwinęła, by robot mógł zastąpić prawdziwą kobietę.

Ale dzięki systemowi RKS (Recognition Krax System) Lisa podobno ma rozwinięty zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Na stronie można sobie wybrać Lisę marzeń - blondynkę, rudą, brunetkę, długowłosą albo krótkowłosą. Już zamówiło ją ponad trzy tysiące mężczyzn.

Miejmy nadzieję, że to tylko prowokacja albo kampania reklamowa wspierająca nowy produkt lub film. Na kampanię społeczną walczącą o równouprawnienie kobiet raczej to nie wygląda. Chociaż AI Robotics obiecuje też niedługo dostarczyć na rynek Idealnego Mężczyznę. Ciekawe, czy będzie miał zaprogramowaną empatię?

Tymczasem proponujemy przedstawicielom obu płci mały test. Może on odpowie na pytanie, jak bardzo zmieniła się rola kobiety w nowoczesnym społeczeństwie? Uwaga - test na idealną kobietę i żonę stworzył amerykański naukowiec w latach 30. XX wieku. Każda zaleta to 1 punkt. Każda wada -1 punkt.

Zalety

1) Ładnie się ubiera do śniadania 2) Podaje posiłki o czasie 3) Umie zainicjować i podtrzymać interesującą konwersację 4) Gra na instrumencie 5) Osobiście kładzie dzieci spać 6) Jest dobrą gospodynią domową: porządną i czystą 7) Ma poczucie humoru, jest wesoła, 8) Nie kładzie się spać w złości, pierwsza wyciąga rękę na zgodę 9) Pyta męża o zgodę przy ważnych decyzjach i zakupach 10) Jest dobrą gospodynią - nawet dla niespodziewanych gości 11) Ochoczo i z radością wypełnia małżeńskie obowiązki 12) Pozwala mężowi spać dłużej w niedziele i święta

Wady

1) Długo kładzie się do łóżka 2) Nie lubi dzieci 3) Nie przyszywa guzików, nie ceruje skarpet 4) W domu nosi stare, podarte sukienki 5) Spóźnia się 6) Boi się jeździć samochodem 7) Ma humory 8) Kładzie się do łóżka z wałkami i w maseczce 9) Dotyka męża zimnymi stopami, by się ogrzać 10) Maluje paznokcie na czerwono 11) Flirtuje z innymi mężczyznami 12) Jest podejrzliwa i zazdrosna