W KINIE:

"Aleksandra", reż. Aleksander Sokurow

Do bazy wojskowej w Czeczenii wyrusza babka młodego oficera, którego nie widziała od 7 lat. Kobieta nie słucha niczyich poleceń, chodzi własnymi drogami, jest zarazem niezwykła i swojska. Jej oczami patrzymy na wojnę. W filmie Sokurowa, jednego z najzdolniejszych uczniów Andrieja Tarkowskiego, wojna jest niewidzialna i wszechobecna: brudna, demoralizująca, niszcząca ludzkie ciała i dusze.

Dzisiejsza Republika Czeczeńska, Baza Wojsk Rosyjskich. Aleksandra Nikołajewa, przyjeżdża w odwiedziny do swojego wnuka, jednego z najlepszych oficerów w jednostce. Spędzi tu kilka dni, odkrywając zupełnie nowy świat. Świat mężczyzn, w którym nie ma miejsca dla kobiet, ciepła czy luksusów życia. Codzienne życie jest tu wyjątkowo skromne, ludzie wstydzą się i nie okazują sobie żadnych uczuć, a może po prostu nikt nie ma tu czasu ani siły na ich okazywanie.

"Złoty kompas", reż. Chris Weitz

Główną bohaterką jest 12-letnia Lyra Belacqua (debiutantka Dakota Blue Richards), sierota, której jedyną bliską osobą jest ekscentryczny wujek. Lord Asriel (Daniel Craig) - niepokorny podróżnik wpada pewnego dnia na trop tajemniczego zjawiska, mającego prowadzić do przejścia do innych światów. Odkrycie nie spotyka się z aprobatą instytucji zwanej Magistraturą, a której zadaniem jest pilnowanie, by równoległe rzeczywistości się nie przenikały. Ta wysyła demoniczną panią Coulter (jak zawsze świetnie prezentująca się Nicole Kidman) by miała oko na dziewczynkę. Tymczasem w tajemniczych okolicznościach porwany zostaje najlepszy przyjaciel Lyry. Ruszając mu na ratunek, dziewczynka odkrywa spisek mający prowadzić do odebrania ludziom wolnej woli.

"Smaki miłości", reż. Robert Benton

Najnowszy film zdobywcy Oscara - Roberta Bentona ("Sprawa Kramerów", "Miejsca w sercu", "Piętno"), to pochwała życia i miłości, we wszystkich jej przejawach - od smutku i szaleństwa do radości i spełnienia.

Pisarz Harry Stevenson (Morgan Freeman) i obserwowani przez niego mieszkańcy małego miasteczka przeżywają miłosne rozterki. Są wśród nich m.in. wiecznie zakochany właściciel sklepiku - kafejki Bradley (Greg Kinnear), który niewłaściwie lokuje uczucia, pani agent nieruchomości, Diana (Radha Mitchell) uwikłana w romans z żonatym mężczyzną (Billy Burke) i zagubiona Chloe (Alexa Davalos).

Wszystkie te wątki zbiegają się i łączą w jedną wielką opowieść o miłości, przed którą nikt nie ucieknie, która równie często przynosi szczęście, jak i smutek. Ale bez której bohaterowie filmu nie mogą żyć.

KSIĄŻKI:

Dziecię kot, Beatrix Beck, Wydawnictwo Literackie

Wdzięczna książeczka popularnej belgijskiej autorki to powieść o niezwykłej przyjaźni emerytowanej nauczycielki z kotką. Zwierzę obdarowane jest cudownymi zdolnościami i zachowuje się jak dziecko, a jego „mamie” przybywa mnóstwo niespodziewanych obowiązków. Poezja, humor, lekkość i powaga łączą się w tej historii, która urzekła tysiące czytelników na całym świecie.

Cena: 26 zł

Kredens pełen życia, Alexander McCall, Zysk i S-ka

Nowa powieść pochodzącego z Zimbabwe pisarza - autora wielu tekstów, które zdobyły duże uznanie i zebrały szereg nagród literackich. „Kredens pełen życia” to ponowne spotkanie z Mme Ramotswie, bohaterką cyklu „Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1”. Tym razem kobiet przeżywa rozterki, związane z perspektywą ślubu i zajmuje się sprawą pewnej zamożnej pani...

Cena: 19,90 zł

Ja, czyli 66 moich miłości, Bartosz Żurawicki, Sic!

Kliknięcie w męski sutek może mieć skutek erotyczny. „Ja, czyli 66 moich miłości” to książka o zaskakujących następstwach seksualnych polowań w sieci.

Bohater powieści zakłada sobie profil w gejowskim portalu randkowym, za pośrednictwem którego nawiązuje liczne znajomości i romanse. Nie brakuje tu odważnych scen, często jednak przeradzają się one w groteskę, narracja w baśń, a narrator - w czterdziestoletnią kobietę... Najnowsza powieść Żurawieckiego zaskakuje i skrzy się humorem. Potrafi jednak także wzruszyć. I sprowokować do myślenia, naruszając seksualne tabu.

Cena 32, 90 zł

MUZYKA NA DVD:

Beyonce Knowles, The Beyonce Experience - Live At Staples Center

Coś dla wielbicieli wirującego tyłeczka boskiej Betonce. Nagrany w hali Staples koncert to potężna dawka r’n’b o blisko 40 hitów, które ilustrują artystyczny rozwój panny Knowles – od czasu, gdy była jedną z trzech córek przeznaczenia (kapka historii Destiny’s Child w kawałku „Survivor”), przez karierę w pojedynkę, po miejsce na wielkim ekranie i utwory wykorzystane w filmie „Dreamgirls”

Cena: 72,99 zł

Nelly Furtado, Loose: The Koncert

Nelly Furtaldo na żywo. Początkowo spięta, potem już wyluzowana. Na dodatek z rodzinnego Toronto, więc stara się jeszcze bardziej, by jak najlepiej zabrzmiały wszystkie jej hity. Publiczność zna jej hity na pamięć. Szczególnie te z ostatniego studyjnego krążka Kanadyjki „Loose”, by przez okrągły rok okupowały pierwsze miejsca na listach bestsellerów. A Nelly... jak to Nelly - roznosi energia.

Cena: 89,99 zł

PŁYTY CD:

September, Dancing Shoes

Tańczące buty nosiła Smerfetka w jednym z dobranockowych odcinków. Teraz wkłada je Petra Marklund i zaprasza do zabawy przy totalnie dyskotekowych kawałkach ze swej trzeciej płyty. Zbyt długo namawiać nie będzie. Zwłaszcza polskich fanów, których blond piękność ze Szwecji uwiodła, gdy wystąpiła w Sopocie.

Cena 36,99 zł

Szymon Wydra & Carpe diem, Remedium

Długo wyczekiwana nowa studyjna płyta Szymona Wydry i zespołu carpe Diem...jedenaście nowych kompozycji, pełnych energii począwszy od singlowego „Jak ja jej to powiem....”, który ma się stać, wedle słów wokalisty grupy, „hymnem rodu męskiego”.

Cena; 36,99 zł

WYDARZENIA:

CH Blue City, Al. Jerozolimskie 179, Warszawa

W sobotę i niedzielę odbędzie się tu świąteczny kiermasz prezentów. Pojawi się na nim ok. 30 wystawców z całej Polski. W niedzielę ponownie zawita do centrum św. Mikołaj. Będą gry, loterie, konkursy plastyczne, tory przeszkód, nauka sztuk cyrkowych oraz malowanie twarzy.

W sobotę w ramach imprezy Era Nadaje Rytm od godz. 16 na scenie przy 12-metrowej choince Ery wystąpią Kayah, Sofa i Lipali.

CH Warszawa Wileńska, ul. Targowa 72, Warszawa

W sobotę od godz.12 do 18 w Centrum Handlowym Warszawa Wileńska zapanuje niezwykła świąteczna atmosfera. Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką poprowadzą liczne rodzinne konkursy m.in. dotyczące wiedzy na temat świątecznych tradycji i obyczajów, rysunkowe, pakowania prezentów czy też na nadmuchanie największej bańki mydlanej. Odbędzie się także wyścig na „jabłuszkach” po torze z przeszkodami. Skrzaty za pomocą farbek do makijażu ciała zmienią twarze dzieci w ulubione postacie z bajek. Czas dodatkowo umilą najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu duetu smyczkowego.

CH Arkadia, al. Jana Pawła II 82, Warszawa

Centrum Handlowe Arkadia zamieni się w sobotę w mikołajkowe miasteczko dla wszystkich. Od 12 do 18 będzie trwała Magiczna Gwiazdka - impreza z licznymi konkursami i zabawami dla najmłodszych, którą poprowadzi Śnieżna Wróżka i Gwiazdor z bieguna. Natomiast Pan Yapa, znany z talk-show dla dzieci, pokaże magiczne sztuczki. W programie przewidziano również pokazy akrobatyczne. Na maluchów czeka ponadto malowanie buziek, własnoręczne zdobienie bombek i przygotowywanie dekoracji na choinkę. Główną atrakcją dnia będzie na pewno koncert Kasi Cerekwickiej, który rozpocznie się o godz.18. Artystka zaśpiewa piosenki ze swojej nowej płyty "Pokój 203”. Będzie też można obejrzeć wystawę obiektów stworzonych z lodu, m.in. postaci św. Mikołaja, i zobaczyć, jak one powstają. Na oczach widzów zostanie wykuta dwumetrowa rzeźba.

Na Starówce, plac Zamkowy, godz. 17.00, Warszawa

W sobotę o godz. 17 rozbłyśnie choinka na placu Zamkowym. Zaraz po tym zacznie się świąteczny koncert, na którym wystąpią m.in. Brathanki, Stachursky, Szymon Wydra i Szwagier Kolaska. Na godz. 19 przewidziano pokaz sztucznych ogni. Tego dnia na pl. Zamkowym rozpocznie się także jarmark bożonarodzeniowy. Okolicznościowe stoiska znikną ze Starówki dopiero tuż przed świętami. Będzie można na nich kupić regionalne przysmaki, a także świąteczne dekoracje. Po raz pierwszy od wielu lat warszawska Starówka zyska świąteczną oprawę - podświetlone zostaną kamieniczki i staromiejskie mury.

Na Trakcie Nowy Świat, godz. 12.00, Warszawa

Niedzielna impreza na jednej z najbardziej charakterystycznych ulic miasta - Nowym Świecie - rozpocznie się o godz. 12, a zakończy o 18. Tradycyjnie wiele atrakcji czeka na najmłodszych mieszkańców Warszawy. Specjalnie dla nich przyjechał z Laponii św. Mikołaj, który będzie przyjmował dzieci w świątecznym namiocie. Tam będą czekały na maluchów słodycze, a na ich rodziców galicyjski grzaniec. Ponadto w programie rzeźbienie w czekoladowym bloku postaci św. Mikołaja (w skali 1:1) oraz pokaz mody kolekcji Claire. Na scenie ustawionej na wysokości ul. Foksal wystąpią dzieci ze śródmiejskich domów kultury, które przygotowały mikołajkowy program artystyczny. Warszawiacy będą mieli okazję zaśpiewać wspólnie najpopularniejsze polskie kolędy. Największą atrakcją wieczoru ma być jednak występ Macieja Maleńczuka o godz. 19. Godzinę później prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz uruchomi świąteczną iluminację ulicy.

Złote Tarasy (Saturn), godz. 18.00, Warszawa
Szymon Wydra i Carpe Diem spotka się ze swoimi fanami na podpisywaniu nowego albumu "Remedium".