Kiedy wyprowadzić się od rodziców?

Najszybciej z gniazda wyfruwają młodzi mieszkańcy Czech i Węgier - ponad połowa osób w wieku 18-29 lat nie mieszka już z rodzicami. W Czechach, na Węgrzech i w Rosji z domu wyprowadzają się 23-latkowie, w Polsce i Rumunii "dezerterzy" są o rok starsi.

Gdzie zamieszkać?

Najpopularniejszą formą znaleznienia lokum w Czechach i Rosji jest wynajem mieszkania. Co czwarta osoba dorosła (18-65 lat) nie ma prawa własności do lokalu, który zajmuje. W Polsce na wynajem może pozwolić sobie jedynie 7 proc. dorosłych. Pozostałych zwyczajnie na to nie stać.

Remont lub przeprowadzka

Największą chęć poprawy standardów mieszkaniowych deklarują Czesi - dwie trzecie dorosłych marzy o remoncie lub zmianie mieszkania. W Polsce i Rosji na odświeżenie lokalu zdeycydowałaby się ponad połowa ankietowanych. Ale co jeszcze oprócz cieknących rur i starej podłogi przeszkadza Polakom w ich domach? Zbyt wysoki czynsz, oczywiście. Chętnie więc zdecydują się na poprawę warunków mieszkaniowych, jeśli tylko uznają, że będzie to dobra inwestycja w przyszłość.

Na wsi czy w mieście...

Badania pokazują też zróżnicowane podejście do lokalizacji wymarzonej nieruchomości. Polacy i Rumuni chcą zajmować lokale głównie w centrum miast, a Węgrzy na przedmieściach lub na wsi.

M4 - za gotówkę czy na kredyt

Ankietowani ze wszystkich wymienionych krajów wykazują chęć finansowania mieszkania, przynajmniej częściowo, z własnych środków. Jednak połowa z nich nie wyklucza pożyczek od instytucji finansowych.

Badanie TNS AISA przeprowadzono w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Węgry, Rumunia i Rosja)