W KINIE

"Sztuczki”, reż.: Andrzej Jakimowicz, wyst. Damian Ul, Ewelina Walendziak, Tomasz Papryk

Akcja filmu rozgrywa się w Wałbrzychu. Główni bohaterowie to mały chłopiec Stefek i jego nastoletnia siostra Elka. Dzieci są wychowywane tylko przez mamę. Ich ojciec opuścił przed laty rodzinę i związał się z inną kobietą. Stefek bardzo chciałby, żeby ojciec wrócił. Nie zamierza jednak biernie czekać na to, co przyniesie czas. Postanawia "zakląć" los. A dokładniej - dzięki małym przekupstwom, sztuczkom nastawić los życzliwie do swych pragnień; sprawić, by zrządzeniem losu wydarzenia potoczyły się zgodnie z jego planami.


"Kelnerka”, reż. Adrienne Shelley, wyst. Keri Russell, Natan Filion, Cheryl Hines

W świecie, w którym spotykamy Jennę role kobiet i mężczyzn zostały wpisane w odwieczny i nieugięty patriarchat. Przypominają schemat z "Thelmy i Louise": nieznośni, rozkapryszeni faceci ze skłonnościami sadystycznymi i uległe im niezbyt inteligentne kobiety, niewidzące możliwości życia poza rodzinnym układem, który bez względu na to, jak jest toksyczny, daje im pozorne poczucie bezpieczeństwa. Earl, mąż Jenny, pije, bije, zabiera pieniądze, zmusza do świadczenia "obowiązków małżeńskich". Ale jest. A jak wiadomo, kobieta na prowincji bez mężczyzny nie istnieje. Jenna jednak znalazła sposób na to, by zapomnieć o upierdliwym mężu. Gdy wszystkiego ma dość, zamyka się w kuchni i piecze. I wychodzi jej to rewelacyjnie. Ma też więcej odwagi i szaleństwa niż sama przypuszcza. Kiedy odkrywa, że jest w ciąży, piecze ciasto "Nie chcę dziecka Earla". A potem beztrosko wdaje się w romans z lekarzem prowadzącym jej ciążę…

"Transfer”, reż. Gavin Hood, wyst. Reese Witherspoon, Jake Gyllenhaal, Meryl Streep

Wzorowy ojciec rodziny i wybitny chemik pochodzenia egipskiego Anwar El-Ibrahimi zostaje zatrzymany podczas powrotu z konferencji naukowej w Kapsztadzie. Zarzuca mu się kontakty z terrorystą odpowiedzialnym za zamachy bombowe. Kiedy nie przyznaje się do winy, zostaje przerzucony do więzienia gdzieś na bliskim Wschodzie. Tam torturami ma być zmuszony do wyjawienia "całej prawdy". "Przesłuchania" ma obserwować nowy w branży agent. Tymczasem w kraju będąca w dziewiątym miesiącu ciąży małżonka Anwara przy pomocy zaangażowanego politycznie przyjaciela ze studiów zaczyna batalię o ujawnienie, co stało się z jej mężem.

KSIĄŻKI

Jędza w domu, Cathi Hanauer, Drzewo Babel

Zbiór esejów 26 amerykańskich pisarek, szczerze opowiadających o seksie, samotności, pracy, macierzyństwie, małżeństwie i... rozmiarach sukienek.
Humor spotyka się z poważną refleksją w tych intymnych częstokroć opowieściach, które nazywając rzeczy precyzyjnie, pozwalają od nowa przemyśleć wiele spraw. Książkę chwali Krystyna Janda.


Cena: 34,90 złProsta metoda jak skutecznie rzucić palenie, Allen Carr, Betters

Czy od lat bezskutecznie walczycie z nałogiem nikotynowym? Nie skutkowały plasterki, sugestie, terapie? Nadzieja tkwi w literaturze. Autor twierdzi, że opracował metodę, która w bezbolesny sposób pozwoli powiedzieć papierosom stop - bez przykrych konsekwencji wpostaci nadwagi. Usuwając psychiczną potrzebę palenia, na zawsze żegna się z przykrym dymkiem… Czy to możliwe?


Cena: 29,90 zł

Piąta korona, Javier González, Albatros

Thriller z historią miłosną w tle, oparty na tajemniczej historii dwóch obrazów - van Dycka, który zniknął z rosyjskiego Ermitażu podczas II wojny światowej, i Goi skradzionego z Muzeum Prado w czasie hiszpańskiej wojny domowej. We współczesnym Madrycie losy dwóch postaci - młodego biznesmena i wicedyrektor madryckiego muzeum - splotą się z zagadką kradzieży tych dzieł.

Cena: 27,90 zł


Czego boją się anioły? C.S. Harris, Red Horse

Historia zbrodni i namiętności, osadzona w realiach historycznych. Rok 1911. Król Jerzy pogrąża się w szaleństwie, a nad możnymi tego świata wisi groźba zamieszek i rewolucji. Wtedy ktoś odkrywa ciało pięknej kobiety - brutalnie zgwałconej i zamordowanej. Dowody i zeznania świadków wskazują Sebastiana St. Cyra, młodego arystokratę… Ów samodzielnie chce rozwikłać tajemnicę morderstw


Cena: 29,99 zł

NA PŁYCIE:

Andrea Bocelli, Vivere. The Best Of.

Podsumowanie ostatnich 10 lat kariery najlepiej sprzedającego się tenora na świecie. Nie zabrakło przebojowego duetu z Sarą Brightman - "Time To Say Goodbye", "The Prayer" wykonanego z Celine Dion, czy "Because We Believe" oraz kilku nowych utworów, takich jak nagranie z pianistą Lang Langiem.Eric Clapton, Complete Clapton.

Największe przeboje jednego z najpopularniejszych bluesmanów w historii muzyki. Na dwóch krążkach znalazły się utwory z różnych okresów twórczości Claptona, odnagranych z Cream, po te stworzone po wielkim sukcesie, jakim był jego występ Unplugged. Klasyka dla wielbicieli gitarowych brzmień.

Van Morrison, Still On Top. The Greatest Hits.

Selekcji nagrań dokonał sam Van Morrison. Na trzech płytach znalazły się największe przeboje rockowego poety przez wielu stawianego na równi z Bobem Dylanem.
Wśród nagrań z lat 1972 - 2002 są takie evergreeny irlandzkiego barda, jak "Gloria", "Have I Told You Lately?" czy "Baby Please Don’t Go".

WYDARZENIA:

"Portrety w czerni" - wystawa fotografii Marco Ambrosiego, 31 października, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

Marco Ambrosi zrobił serię zdjęć przedstawiającą portrety afrykańskich imigrantów żyjących w Weronie we Włoszech. Autor portretuje kobiety, mężczyzn i dzieci, ukazując ich jako indywidualne osoby, które potrafią znaleźć własny, oryginalny sposób połączenia tradycji europejskiej i afrykańskiej. Wszystkie osoby fotografowane są w konwencji tradycyjnego europejskiego portretu w atelier fotograficznym, zawsze na tym samym pięknym, stylowym starym fotelu.Spotkanie z Jonathanem Carrollem,
26 października, Empik Megastore, Kraków, godz. 18.00

Amerykański pisarz promuje najnowszą książkę "Zakochany duch", w której przewrotnie przywołuje klasyczny motyw trójkąta miłosnego.

Mecz Matek przeciwko Rasizmowi, 28 października 2007, Warszawa, godz. 12.00

Fundacja MaMa i Urząd Dzielnicy Śródmieście serdecznie zapraszają na Mecz Matek - imprezę sportowo-kulturalną odbywająca się z okazji Tygodnia Futbolu Przeciwko Rasizmowi w Europie. W zabawie na boisku wezmą udział stołeczne mamy oraz imigrantki i uchodźczynie mieszkające na terenie Warszawy. Mecz pokazać, że nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię i uprzedzenia narodowe. A mamy też potrafią grać w nogę! Oprócz meczu zostaną zorganizowane dla dzieci zajęcia pokazujące, że w czasie szalonej zabawy kolor skóry i pochodzenie nie mają znaczenia.
Imprezę uświetni występ Przyszłych Matek, czyli specjalna grupa "ciężarowych" cheerleaderek! Mecz zostanie rozegrany w Szkole Podstawowa nr 210, przy ul. Karmelickiej 13.