Z badań GfK wynika, że pod względem siły nabywczej Polska plasuje się daleko od europejskiej czołówki – w przeliczeniu na jednego obywatela wynosi ona nieco ponad 6,7 tys. euro w porównaniu do 17 tys. euro Włochów i 19 tys. Belgów. Mimo to poziom zamożności Polaków, a wraz z nią siła nabywcza i chęć wydawania pieniędzy, stale rosną, przy czym największą część budżetu Polacy przeznaczają na żywność. Z danych GfK wynika, że zakupy spożywcze pochłaniają nawet 43 proc. siły nabywczej.

Reklama

Polacy robią zakupy bardzo chętnie. Siła nabywcza rośnie. Robimy zakupy w najróżniejszy sposób: z partnerami, rodzinami, czasami szybko, po pracy, biegnąc do domu. Zakupy to taka część naszego życia, która stale jest coraz ciekawsza – mówi agencji informacyjnej Newseria Patryk Górczewski, dyrektor generalny ASM Sales Force Agency.

Jak pokazuje badanie „Z perspektywy klienta”, przeprowadzone przez ASM Group, status związku ma istotny wpływ na to, jak Polacy robią zakupy spożywcze. 90 proc. singli dokonuje sprawunków samodzielnie – wyjątkiem są jedynie młode osoby mieszkające z rodzicami i w ich towarzystwie wybierające się do sklepów. Spośród Polaków będących w związkach tylko jedna na cztery pary robi zakupy oddzielnie. Przyczyną jest podział obowiązków w gospodarstwie domowym i przekonanie, że samodzielne zakupy są wygodniejsze i sprawniejsze. 3 proc. respondentów stwierdziło nawet, że sprawunki bez towarzystwa dają im namiastkę wolności.

Polacy nabywają przyzwyczajenia zakupowe z uwagi na status w swoim życiu, status związku, chociażby przyzwyczajenia partnerki do produktów, które spożywa, z czasem przekonując się do nich. Polacy przejmują swoje przyzwyczajenia zakupowe – osoby, którzy są w związkach, wspólnie się odchudzają się bądź mają jakąś specyficzną dietę – mówi Patryk Górczewski.

Reklama

Badanie ASM Group pokazało jednocześnie, że wyprawa do sklepu w pojedynkę może się wiązać z brakiem dyscypliny finansowej. 3 proc. ankietowanych osób przyznało, że w takich sytuacjach często kupują nieplanowane produkty. To jeden z powodów, dla których Polacy robiący zakupy samotnie, zwłaszcza mężczyźni, koncentrują się na liście zakupów.

Niezależnie od statusu związku Polacy podczas zakupów opierają się na wypracowanych wcześniej nawykach, co sprawia, że są mniej otwarci na nowości i opierają się promocjom.

Mamy utarte schematy zakupowe. Polacy są mało elastyczni na różnego rodzaju nowinki, także raczej korzystamy z gotowych, utartych schematów zakupowych. Zakupy to chyba jest ciężka praca, którą musimy wykonać i bardziej obowiązek niż przyjemność – mówi Patryk Górczewski.

Badanie „Z perspektywy klienta” zostało wykonane w kwietniu 2018 r. w sklepach o różnej wielkości w Katowicach, Łodzi i Warszawie. Wzięło w nim udział sześćdziesięciu rozmówców. Pytania dotyczyły m.in. nawyków konsumenckich i zwyczajów zakupowych Polaków.