Czy ktoś wie, czemu artyści tak często portretowali modelki z lewej strony? Odpowiedzi udzielili właśnie naukowcy. O ile nikt nie chciałby mieć dwóch lewych rąk, dwa lewe profile to kusząca propozycja. Uczeni odkryli, że lewa strona twarzy otrzymuje wyższe oceny i jest odbierana jako przyjemniejsza. Może to mieć związek z większą "emocjonalnością" lewego profilu. 

Piękno leży w emocjach?

Ludzkie emocje w dużej mierze wypisane są na twarzy, której mięśnie wyspecjalizowały się do wyrażania dziesiątek różnych stanów emocjonalnych. Co ciekawe, wiele badań wykazywało, że lewa strona twarzy jest silniej aktywowana i intensywniej wyraża emocje (lateralizacja emocji) niż prawa. Zainspirowani tymi wynikami Kesley Blackburn i James Schirillo z Wake Forest University postanowili sprawdzić, czy istnieją jakieś różnice w postrzeganiu lewego i prawego profilu na podstawie zdjęć.

Wyniki wskazują, że na lewym profilu wyrażanych jest o wiele więcej emocji, które nasi ankietowani oceniali jako przyjemne - zdradzili uczeni.

Uczestnicy mieli ocenić, na ile przyjazne wydają się oba profile twarzy sfotografowanych kobiet i mężczyzn. Badani dostali do oceny nie tylko zdjęcia oryginalne, ale także ich lustrzane odbicia, na których profile były odpowiednio pozamieniane miejscami.

Lewe wolą panowie i panie

Okazało się, że najwięcej pozytywnych ocen zdobyły lewe profile i to niezależnie od tego, czy znajdowały się na właściwym miejscu, czy były cyfrowo przeniesione na prawą stronę twarzy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wyżej oceniali lewe profile osób na zdjęciach.

Uczeni bazowali nie tylko na udzielonych przez uczestników badania odpowiedziach, ale także na ich źrenicach. Powszechnie wiadomo, że źrenice rozszerzają się, ilekroć patrzymy na coś przyjemnego lub interesującego, a zmniejszają rozmiar, gdy widok jest dla nas nieprzyjemny.

Pokaż się od lepszej (lewej) strony

Być może stanowi to także wyjaśnienie, dlaczego zachodni artyści najczęściej portretowali swoich modeli i modelki z lewej strony. Z całą pewnością może stanowić podpowiedź, jak ustawiać się do zdjęć i którym profilem odwracać się do ukochanego czy ukochanej...