Pełnoletni rowerzysta nie musi mieć żadnego dokumentu uprawniającego do kierowania takim pojazdem. Od młodszych (powyżej 10. roku życia) przepisy wymagają posiadania karty rowerowej.

Rowerzysta może poruszać się po drodze dla rowerów lub po ulicy (jeśli znaki drogowe tego nie zabraniają). Nie wolno mu natomiast jeździć po chodnikach, z wyłączeniem dwóch sytuacji: w gdy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10. roku życia oraz w gdy jedzie wzdłuż drogi, po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością przekraczającą 50 km/h. Chodnik jednak musi być szerszy niż 2 metry.

W takich sytuacjach jazdę po chodniku dopuszcza się oczywiście tylko wtedy, gdy wzdłuż drogi nie ma wydzielonej ścieżki rowerowej. Pamiętajmy również, że rowerzysta jadący po chodniku musi ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Zabronione jest przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych, chyba że obok tego przejścia wydzielono specjalny pas dla rowerzystów. Jeśli nie ma takiego pasa, zsiadamy z roweru i przeprowadzamy go przez przejście dla pieszych.

Przepisy regulują też sprawy dotyczące wyposażenia roweru. Musi on mieć działające światło białe lub żółte z przodu oraz czerwone odblaskowe z tyłu i pozycyjne, które może być światłem migającym. Poza tym rower musi być wyposażony w sprawnie działający hamulec (co najmniej jeden) oraz dzwonek.

Nie mamy obowiązku jeżdżenia w kasku, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej go zakładać. Warto również mieć kamizelkę odblaskową (choć przepisy tego nie nakazują), zwłaszcza gdy jeździmy po zmierzchu.

Nie wolno jeździć na rowerze bez trzymania kierownicy ani czepiać się innych pojazdów.

Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym grozi nam nawet do 2 lat więzienia. Możemy też stracić samochodowe prawo jazdy.

Gdy przewozimy rowerem dziecko do 7. roku życia, musi ono siedzieć w specjalnym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.