Pierwszą wicemiss została 25-letnia miss Egiptu Shaimaa Mansour, drugą - najpiękniejsza kobieta Libanu 23-letnia Rula Bahij - podał egipski dziennik "Al-Misri al-Jaum”.


Chusta nie przeszkadza koronie

Podczas ceremonii koronacji Wafie Yaqoob udało się powstrzymać emocje i nie uroniła nawet jednej łzy. Ubrana w tradycyjny arabski strój 23-letnia studentka prawa zapewniała, że będzie godnie reprezentować muzułmańskie kobiety na świecie. Zwyciężczyni odebrała tytuł z rąk Irakijki Claudii Hanny, pierwszej zeszłorocznej wicemiss konkursu Miss Arab World.

"Udział w konkursie nie kłóci się z noszeniem przeze mnie chusty. To nie tylko konkurs piękności. To rywalizacja, w której wiedza i inteligencja dziewczyny znaczą o wiele więcej niż jej wygląd zewnętrzny" - podkreśliła stanowczo nowa miss.
Czadory zamiast bikini

Warto zauważyć, że w trakcie eliminacji do arabskiej wersji konkursu piękności zabrakło pokazów w kostiumach kąpielowych i tanecznych show, które zawsze wzbudzają największe emocje podczas ogólnoświatowych finałów wyborów miss. Kandydatki występowały tylko w tradycyjnych czadorach, strojach biurowych i kreacjach wieczorowych, które zresztą bardzo przypominały te pierwsze.

Miejsce prezentacji strojów plażowych zajęły za to rozbudowane "przesłuchania" kandydatek, w trakcie których reprezentantki 15 krajów opowiadały, jak bardzo chcą walczyć o pokój na świecie, wyeliminować biedę i dbać o dzieci.

Obowiązki miss - walka z terroryzmem

Wafaa jest pierwszą reprezentantką w krótkiej historii Bahrajnu, której udało się zdobyć tytuł najpiękniejszej. Pytana podczas finałowej nocy o to, co zrobi, jeśli wygra, odpowiedziała pewnie, że "skończy studia prawnicze, a później zajmie się obowiązkami miss".

"Co rozumiesz pod pojęciem tych obowiązków?" - zapytał kandydatkę prowadzący show. "Walkę ze światowym głodem, globalnym ociepleniem i oczywiście terroryzmem" - stwierdziła dziewczyna.

O ile jej szczera odpowiedź wzbudziła raczej umiarkowane emocje, o tyle wypowiedzi pierwszej wicemiss Egipcjanki Shaimy Mansour wywołały burzę braw. Jest ona w swoim kraju członkinią narodowej drużyny w piłce nożnej kobiet. W odpowiedzi na standardowe pytanie prowadzącego show stwierdziła, że przyjechała na konkurs głównie po to, aby promować kulturę kraju oraz walczyć o pełne równouprawnienie kobiet w sporcie.


Pierwszy konkurs Miss Arab World odbył się w zeszłym roku w Egipcie. Tegoroczny zorganizowano pod hasłem "Skromność i uroda". Jego uczestniczki muszą być obywatelkami kraju arabskiego, mieć wyższe wykształcenie lub być studentkami, znać przynajmniej jeden język obcy i ważyć nie mniej niż 50 kg.