Stragany i sklepowe półki uginają się od przepysznych, a w dodatku bardzo tanich warzyw i owoców. Wykorzystaj to! Właśnie teraz jest najlepszy czas na przygotowywanie domowych przetworów.

Zrób zapasy na zimęZa kilka miesięcy, gdy za oknem zima, z przyjemnością otworzymy słoiczek marynowanych grzybów i zajadając się nimi, będziemy wspominać, jak je zbieraliśmy. Któż nie lubi bułeczki posmarowanej aromatycznymi powidłami? Albo białego serka ze smakowitym dżemem?
Niestety, samodzielne przygotowanie przetworów wymaga czasu. Powidła ze śliwek na przykład najlepsze są, kiedy długo się je smaży na bardzo małym ogniu. Potrzeba na to aż trzech dni, ale warto! Bo zdrowe i smaczne, a poza tym trzykrotnie tańsze niż kupione.

Największa różnica jest przy marynowanych grzybach. My np. podgrzybki czy prawdziwki zbierzemy za darmo, w dodatku zażywając świeżego powietrza i ruchu, spacerując po lesie. A za słoik marynowanych w sklepie zapłacimy ponad 30 zł.

Dżem z moreli, mus z jabłek czy kompot z gruszek robione w domu są tańsze nawet dwukrotnie. Kiszona kapusta i przecier pomidorowy nieco mniej, bo tylko o złotówkę, ale za to wiemy dokładnie, z czego je robiliśmy. Jak bowiem wykazują częste kontrole inspekcji handlowej, producenci bardzo często oszukują nas, dokładając do przetworów tańszych składników i nie informując o tym na etykiecie.

Suszone pomidorySuszone pomidory są doskonałe do sałatek, sosów i kanapek. Można je kupić jako suche płatki albo w słoiczkach w oliwnej zalewie. Mają kwaskowy smak, są esencjonalne i aromatyczne. Dodane do zielonej sałaty zaostrzają jej smak, a do gorącego makaronu wraz z posiekanymi listkami bazylii - z powodzeniem zastąpią sos. Zamiast kupować je w sklepie, ususzmy je sami.

Najlepsze do suszenia są pomidory odmiany plum tomatoe, niewielkie, w kształcie dużej śliwki węgierki. Mają jędrny miąższ, mało soku i pestek.
Pomidory można suszyć na słońcu albo w dehydratorze, czyli suszarce do warzyw. Suszenie na słońcu trwa około 48 godzin, a w suszarce od 10 do 16 godzin.
Dobrze ususzone pomidory można przechowywać jako susz (przed użyciem do potraw trzeba je na 2-10 minut zalać wrzątkiem) albo zalać gorącą oliwą doprawioną solą, ziołami oraz czosnkiem i zamknąć w wekach.


Rada jest jedna - zrób owocowo-warzywne zapasy samodzielnie.