Wystawę otwarto w Pałacu Buckingham w miniony weekend z okazji 60. rocznicy zawarcia związku małżeńskiego przez królewską parę. Jej główną atrakcją jest kreacja ślubna królowej Elżbiety i garnitur księcia Filipa.

Suknię zaprojektował w 1947 roku na wzór obrazu Botticellego "Wiosna" słynny kostiumolog Norman Hartnell. Miała ona symbolizować odrodzenie monarchii po drugiej wojnie światowej. Podczas ceremonii zaślubin królowa miała na sobie również 4-metrowy welon w kolorze kości słoniowej udekorowany tysiącami pereł i cennych kryształków.

Biżuteria Jej Wysokości

Na ekspozycji znalazły się także imponujące królewskie klejnoty: rosyjska tiara, którą Elżbiecie podarowała jej babcia królowa Maria oraz diamentowa bransoletka - prezent ślubny dla Jej Wysokości od księcia Filipa.

Można też podziwiać dwie słynne diamentowe kolie oraz kolczyki z pereł i diamentów, które Elżbieta otrzymała z okazji 20. urodzin.


Prezenty dla młodej pary

Na wystawie zaprezentowano również prezenty ślubne dla królewskiej pary - m.in. od Mahatmy Gandhi, prezydenta Trumana i papieża Piusa XII, a także suknie, w które ubrane były druhny królowej.