W KINIE

"Harry Potter i Zakon Feniksa", reż. David Yates, wyst. Daniel Radcliffe, Emma Watson, Helena Bonham Carter, Gary Oldman

Premiera piątej części filmu o młodym czarodzieju zbiegła się w czasie z wydaniem ostatniej części literackiej sagi. Głosy sceptyków nawołujące do skończenia potteromani raczej nie powinny negatywnie wpłynąć na oglądalność filmu. Fani, a jest ich miliony, czekali na ten dzień z niecierpliwością i z przyjemnością kupią bilety do kina. Zakon Feliksa to najmroczniejsza z dotychczasowych części. Harry targany niepokojącymi wizjami i wątpliwościami wypowiada wojnę nowej dyrektorce szkoły. I będzie musiał się zmierzyć z grupą okrutnych czarodziejów wspierających Lorda Voldemorta.

"Inland Empire", reż. David Lynch, wyst. Laura Dern, Karolina Gruszka, Leon Niemczyk, Krzysztof Majchrzak

Reklama

David Lynch nie robi filmów po to, by opowiadać proste i zrozumiałe historie. Tak jest i tym razem. Chaotyczna i pełna niejasności akcja "Inland Empire" związana jest z powstawaniem remake'u pewnego filmu. Okazuje się, że nad scenariuszem wisi "fatum" wpływające na pracę ekipy filmowej. Szczególnie na losy pewnej aktorki (w jej roli Laura Dern). Obraz był pokazywany na ostatnim festiwalu w Wenecji, gdzie nagrodzono go owacją na stojąco. Zyskał duże uznanie krytyków filmowych. Według francuskiego dziennika "Le Monde" to "absolutnie najlepszy film Davida Lyncha".

Reklama




PŁYTY


Kelly Rowland, MS. Kelly”, Sony BMG



Drugą solową płytą, koleżanka Beyonce z Destiny Child, walczy o pozycję super gwiazdy. I ma duże szanse na sukces. Bo słucha się jej doskonale i nie da się ukryć, że to jedna z lepszych wokalistek r&b. A przy promującym krążek singlu "Like This", w którym wokal Kelly wspiera raperka Eve, nogi same rwą się do tańca.

Reklama





DVD

"

Miłość na zamówienie", reż.Tom Dey

Historia jak na zamówienie dla miłośniczek filmowych romansów. McConaughey wciela się w rolę 30-letniego maminsynka, który - niczym Piotruś Pan - nie chce dorosnąć. Choć świetnie zarabia, z miłości do maminej kuchni woli mieszkać z rodzicami. Ci pragnąc, aby ptaszek opuścił gniazdo, wynajmują profesjonalistkę od wyprowadzania z rodzinnych domów dorosłych mężczyzn. Gra ją Jessica Parker.





KSIĄŻKI



"Klub mało używanych dziewic", Monika Szwaja, Wydawnictwo Sol

Niektórzy twierdzą, że Monikę Szwaję należy przepisywać na receptę jako lek antydepresyjny. W najnowszej powieści opisuje zabawne perypetie czterech niezależnych kobiet, które zakładają tytułowy klub - niewinną drużynę harcerską. Celem matek-założycielek jest konsekwentne poprawianie rzeczywistości, a ich jedyny oręż stanowi inteligencja i wdzięk.

"Pomyśl o lilii", Elizabeth Buchan, wyd. Niebieska Studnia

Saga rodzinna, której akcja toczy się między pierwszą a drugą wojną światową. Jej bohaterami są Matty Veral, jej kuzynka Daisy Chudleigh oraz Kit Dysart. Kit i Daisy są dla siebie stworzeni - piękni, czarujący, perfekcyjni - i niedługo po pierwszym spotkaniu zakochują się w sobie. Na drodze do ich szczęścia staje jednak Matty, która także żywi uczucia do Kita. Matty nie ma wdzięku i ogłady Daisy, nie może także liczyć na wzajemność Kita, dysponuje jednak czymś, co sprawia, że to właśnie z nią ożeni się w końcu Kit - odziedziczyła po rodzicach pokaźny majątek. Kit poświęca więc swoje uczucie do Daisy w imię ratowania rodzinnej posiadłości, zagrożonej przez krach na rynku papierów wartościowych.
Matty przeprowadza się do siedziby rodu Dysartów tylko po to, by odkryć, że będzie tam mieszkała sama. Jedyną jej radością staje się więc przywracanie do dawnej świetności domu wraz z otaczającym go ogrodem. Tymczasem Kit zaczyna spotykać się z Daisyhellip;




Balsam dla duszy miłośnika kotów, Jack Canfield, Mark Victor Hansen, Marty Becker, Carol Kline, Any D. Shojai, wyd. Rebis





Tajemnicze, charakterne, czułe, inteligentne… Zazdrościmy im wdzięku, z jakim się poruszają, sprawności fizycznej, która pozwala im zdobywać półki zawieszone pod sufitem, i zwinności, z jaką przemykają pomiędzy filiżankami z babcinego serwisu. Chcielibyśmy z takim samym spokojem i dystansem odnosić się do otaczającej nas rzeczywistości, a przede wszystkim równie stanowczo trzymać się własnych ścieżek. Ach, i jeszcze umieć po kociemu cieszyć się życiem - godzinami wygrzewać się w słońcu i wpatrywać w siną dal, oczekując smakowitego posiłku…
Na kartach tej ksiąki spotkacie najrozmaitsze koty - śmieszne, odważne, uparte, zakochane, energiczne i te absolutnie zblazowane. Jedno jest pewne - co opowiadanie, to kot, a co kot, to obyczaj.

WYDARZENIA

Koncert Nuevo Tango Ensemble, 28.07, Warszawa, Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce.

Włoskie trio słynące z oryginalnych interpretacji muzyki argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, podczas swojego pierwszego występu w Polsce zaprezentuje zupełnie nowy projekt. Jego podstawą jest ukazanie rozwoju gatunku tanga: od form tradycyjnych po najbardziej odważne aranżacje jazzowe. Na warszawski koncert muzycy zapowiedzieli wiele solowych improwizacji.