Jeśli nie chcesz, aby podróż do Zjednoczonego Królestwa czy Irlandii uderzyła Cię po kieszeni zbyt dotkliwie, kieruj się zasadą: im wcześniej, tym taniej. Bilet zarezerwowany z odpowiednim wyprzedzeniem będzie znacznie tańszy niż kupiony w kilka dni przed wyjazdem.

"Bilety lotnicze kupujemy zazwyczaj dwa, trzy miesiące przed podróżą. Wówczas cena za przelot w obie strony zamyka się w kwocie 350 zł" - mówi Katarzyna Paciorek z Warszawy, która wraz z mężem mieszka w Dundalk pod Dublinem. "Niestety, w wakacje bilety są niemal trzykrotnie droższe i czas rezerwacji ma niewielki wpływ na cenę" - mówi.

W czasie sezonu tani przewoźnicy faktycznie nie zasypują nas promocjami. "Wakacje są dla linii lotniczych okresem żniw. Przewoźnicy zdają sobie sprawę, że skorzystamy z ich usług bez względu na cenę. Nie muszą więc kusić atrakcyjnymi obniżkami" - tłumaczy Paweł Cybulak, ekspert z portalu turystycznego Pasazer.com. "Promocyjnych cen biletów możemy się spodziewać dopiero po zakończeniu sezonu" - dodaje.

Potwierdzają to dane zebrane w tabeli obok. Zaplanowana na sierpień podróż będzie nas kosztować średnio 800 zł. Jeśli jednak przełożymy urlop o kilka miesięcy, za przeloty zapłacimy znacznie mniej. Przykładowo lot w obie strony z Warszawy do Glasgow w sierpniu liniami Wizzair kosztuje aż 1502 zł. W październiku za taką podróż zapłacimy jedynie 178 z.

Masz pomysł na tanie podróżowanie? Podziel się nim z DZIENNIKIEM. Na propozycje czekam pod adresem: katarzyna.tekien@dziennik.pl