W KINIE:

"Volkodav: Ostatni z rodu Szarych Psów", reż. Nikolaj Lebiediew, wyst. Aleksander Bukharow, Aleksander Domogarow

Rosyjska superprodukcja jest zapowiadana jako najlepszy film fantasy od czasów "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Dla nas to bardziej lepsza wersja "Wiedźmina". "Volkodav" to także adaptacja bestsellerowej literatury. Film powstał na podstawie wielotomowej, bardzo popularnej w Rosji, serii autorstwa Marii Siemionowej. Tytułowy Volkodav to wojownik, ostatni potomek starego rodu Szarych Psów. Gdy był dzieckiem, całą jego rodzinę zamordowano. Jemu samemu darowano życie, ale został niewolnikiem. Zmuszany do morderczej pracy, spędził wiele dni w kamieniołomach. Przebywając w niewoli, każdego dnia ćwiczył tam walkę mieczem. Gdy wreszcie opuścił kamieniołomy, głównym jego celem stała się zemsta na zabójcach rodziny. Otrzymał także dodatkowe zadanie - ochronę pięknej Eleny, która ma poślubić młodego księcia. Dobra wiadomość dla wielbicielek Bohuna z "Ogniem i mieczem" - w obsadzie "Volkodava" znalazł się przystojny Aleksander Domogarow.

"Gang dzikich wieprzy", reż. Walt Becker, wyst. John Travolta, William H.Macy

Ta amerykańska komedia to specyficzne kino drogi. Czterej przeciętniacy z przedmieść amerykańskiego Cincinnati, którzy co weekend jeżdżą na motocyklowe wycieczki, pewnego dnia podejmują decyzję, by pojechać w dłuższą podróż - w nieznane. Ta wycieczka okazuje się o tyle niebezpieczna, że biznesman, dentysta, hydraulik i stary kawaler natykają się na prawdziwy motocyklowy gang z groźnym Jackiem na czele.

PŁYTY:

Rihanna "Good girl Gone Bad"

Przeboje Rihanny to doskonała propozycja na lato. Gdy pochodząca z Barbadosu królowa dancehallu zaczyna śpiewać, nogi same rwą się do tańca. Na nowym krążku do swojego tanecznego r’n’b Rihanna dodała jeszcze więcej niż do tej pory seksapilu. Świetną rekomendacją dla tej płyty są producenci król Nowego Yorku Jay-Z i Timbaland oraz hitowy singiel "Umbrella".

DVD

Uczta Babette, reż. Gabriel Axel, Imperial

Babette po stracie męża i syna ucieka z Paryża, w którym szaleje rewolucja. Przyjmuje się na służbę u dwóch starych panien, ascetycznych córek pastora. Kiedy pewnego dnia wygrywa na loterii, postanawia wydać dla sąsiadów uroczystą kolację. Swą wymyślną sztuką kucharską bałamuci skromnych i pobożnych mieszkańców duńskiego rybackiego miasteczka. Film zdobył w 1988 roku statuetkę Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego.


KONCERT

Natalie Cole, 16 lipca, Warszawa

W poniedziałek na warszawskim Torwarze wystąpi Natalie Cole, córka legendy jazzu Nat King Cole'a. Miłośniczki jej głosu będą mogły posłuchać piosenek z albumu Cole, który ukaże się we wrześniu. Będzie to pięć kompozycji piosenkarki oraz interpretacje utworów innych wielkich sław muzyki, m.in. Arethy Franklin, Kate Bush, Stinga czy Shelby Lyne.

KSIĄŻKI - nowości wydawnicze

Dziennik ciężarowca"Dziennik ciężarowca"
Tomasz Kwaśniewski, W.A.B, 34,90 zł

Zabawny opis opis przeżyć mężczyzny, który w nerwach przygotowuje się do ojcowskiej roli. Jeśłi kiedykolwiek zastanawiałyście się, czy męźczyzna może mieć depresję poporodową i przeżywać ciążową huśtawkę nastrojów, ta książka rozwieje wszelkie wątpliwości.

Złote nietoperze"Złote nietoperze"
Małgorzata Jeronim-Gałuszka, Prószyński i S-ka 2007, 29,90 z

Bohaterki książki - Matylda i Lora - to młode kobiety, które spotykają się w dramatycznych okolicznościach. Obie kochały tego samego mężczyznę i obie zostały przez niego skrzywdzone. Razem odkrywają jego mroczną tajemnicę i razem muszą zmierzyć się z przewrotnym losem. Mimo dzielących je różnic, odnajdują zaskakującą nić porozumienia. Żywa fabuła tej precyzyjnie skonstruowanej historii łączy wątek obyczajowy z sensacyjnym.
Pełna uroku debiutancka powieść Grażyny Jeromin-Gałuszki uhonorowana została najwyższą nagrodą w literackiem konkursie Kolory życia. Książkę ilustrują zdjęcia obu bohaterek, Lory i Matyldy, na tle ich wiejskiego domu.


Dmuchawce"Dmuchawce"
Agnieszka Głowacka, Branta 2007, 23 zł

Opowieść o kobiecie, która w wyniku internetowej przygody traci kontrolę na realnym życiem. Bohaterka książki, 30-letnia Ewa, szczęśliwa żona i matka, pewnego dnia odkrywa, że jej mąż ma romans z młodziutką dziewczyną. Aby zemścić się na niewiernym małżonku, zapisuje się do internetowego portalu randkowego i nawiązuje erotyczną grę z nieznajomym...
Jeszcze mnie polubicie"Jeszcze mnie polubicie"
Meg Cabot, Amber, 2007

Amy jest najmniej lubianą dziewczyną w klasie. Zaplanowała sobie jednak, że szybko dołączy do paczki lubianych i popularnych. Jej tajną bronią jest poradnik pod tytułem "Jak zdobyć popularność". Czy uda jej się zaprzyjaźnić z przystojnym Markiem? Czy stanie się najbardziej rozchwytywaną dziewczyną w paczce? Życzymy jej powodzenia, bo jak długo można oddawać się astronomicznej pasji, kiedy wokół tyle odlotowych imprez?

Dziewczynka"Dziewczynka"
Alona Frankel, Nisza, 45 zł

Książka o dzieciństwie w czasie wojny. Alona Frankel, autorka tłumaczonych na kilkanaście języków książek dla dzieci, pozwoliła przemówić dziewczynce, którą wtedy była, która nadal w niej jest. Autorka wspomina siebie sprzed sześciu dekad. Urodzona w 1937 roku w Krakowie, dwa lata później wraz z rodzicami uciekała przed Niemcami do Lwowa. Na historię jej losów składają się wspomnienia z getta, ukrywanie się i uciecza do Izraela....
Lekturze "Dziewczynki" towarzyszy przeświadczenie, że ta historia powtarza się nieustannie, może tylko na mniejszą skalę, w innym czasie i pod inną szerokością geograficzną. Książka polecamy tym wszystkich, którym wmówiono niedoskonałość, którzy umierali ze wstydu, patrząc na swoje ciało i marzyli o posiadaniu czapki niewidki.


Biesiada z aniołami"Biesiada z aniołami"
Sarah-Kate Lynch, Prószyński i S-ka, 29,90 zł

Connie Farrel - nowojorska dziennikarka i krytyk kulinarny - leci do Wenecji na drugi miesiąc miodowy. Nie zapowiada się on słodko - miejsce obok Connie jest puste: mąż wystawił ją do wiatru. Ale przecież Wenecja to miasto marzeń! Connie przeżywa ognisty romans z zabójczo przystojnym gondolierem, który przy okazji raczy ją niebiańskimi smakołykami włoskiej kuchni. Jednak czar rychło pryska i zmysłowy sen o Wenecji zmienia się w nowojorski koszmar ze zwariowanym scenariuszem w stylu "Seksu w wielkim mieście”.Diana - Tacy byliśmy"Tacy byliśmy"
Paul Bureel, Magnum, 43 zł

Wspomnienia zaufanego kamerdynera księżnej Diany, który, jak wyznaje, napisał tę książkę, aby utrwalić w naszej pamięci prawdziwy wizerunek księżnej. W sierpniu 2007 roku przypada dziesiąta rocznica jej tragicznej śmierci. Paul Burrell, podobnie jak w swojej pierwszej bestsellerowej książce "W królewskiej służbie" (Magnum 2004) opowiada o prywatnym życiu księżnej, ujawniając wiele nieznanych faktów. Książka jest ilustrowana unikatowymi fotografiami.


Gorączka. Opowiadania wyuzdane"Gorączka. Opowiadania wyuzdane"
opowiadania zebrane, Santorski&Co, 29 zł

To ksiażka atłasowa i drapieżna. Pełna egzotycznych smaków, kolorów i zapachów. O tym, co rozpala nasze pragnienia, pożądaniu, miłosnych grach, pokusach, podszewce związków, uwodzeniu i zwodzeniu. Żądzy, obsesjach i perwersji. Zdradach i namiętności. Miłości, która nie zważa na nic, ani na nikogo.
Różne poetyki i temperamenty, świetni pisarze. Opowieści zmysłowo szeptane i wykrzyczane.Taniec Bogów"Taniec Bogów"
Nora Roberts, Prószyński i S-ka, 29,90 zł

Odważna wojowniczka Blair Murphy jako ostatnia dołącza do grupy śmiałków wybranych przez boginię Morrigan, aby uratować świat przed siłami zła. Do tej pory działała zawsze w pojedynkę, niszcząc demony w świecie, który nie wierzy w ich istnienie. Teraz musi się nauczyć polegać na innych i walczyć w drużynie. Pomoże jej w tym Larkin, przystojny i czarujący rycerz z przeszłości. Żaden z wielu poznanych przez Blair atrakcyjnych facetów nie może się równać z tym dzielnym księciem z Geallii. Blair musi dokonać trudnego wyboru. Czy będzie walczyła ze swoim uczuciem, czy też zaryzykuje wszystko w imię miłości? Zbliża się chwila ostatecznego rozstrzygnięcia.WYDARZENIA:

7 Festiwal Filmowy Era Nowe horyzonty, Wrocław, 19-29 lipca

Atrakcje tego festiwalu długo by wyliczać - blisko 350 tytułów (w tym 130 premier) z 47 krajów plus koncerty oraz spotkania z twórcami. W najważniejszym cyklu - międzynarodowym konkursie Nowe Horyzonty - znajdzie się 18 premierowych filmów, spośród których publiczność wybierze laureata Grand Prix. W cyklu przybliżającym różne kinematografie zostanie zaprezentowane kino australijskie. Natomiast bohaterami retrospektyw będą m.in. Hal Hartley, jeden z najważniejszych reżyserów amerykańskiego kina niezależnego, oraz Frederico Fellini, a także polska szkoła filmowa oraz Zbigniew Cybulski. Jednak jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie koncert diwy brytyjskiego rocka Marianne Faithfull. Piosenkarka pojawi się na pokazie filmu Sama Garbarskiego "Irina Palm”, w którym zagrała główną rolę. Podczas festiwalu odbędzie się światowe prawykonanie na żywo muzyki skomponowanej przez Harmonie Band i Hillary Ensemble do filmu "Męczeństwa Joanny d'Arc" Carla Dreyera oraz do filmu "Krew poety" Jeana Cocteau. Nowością tegorocznej edycji będą pokazy na wrocławskim Rynku. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się m.in. "Prywatne lęki w miejscach publicznych" w reż. Alaina Resnais, "Amarcord" Felliniego oraz "Nomad" w reż. Siergieja Bodrowa.

Festiwal Róż, Warszawa, 14-15 lipca

Wielka wystawa ponad 100 garunków róż w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośniczki kwiatów będą mogły powąchać m.in. róże wyhodowane jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku - Chopin i Warszawa, jak i te najnowsze pochodzące z ostatnich dwóch lat. Nowe odmiany zostaną ułożone w wyjątkowe kompozycje przez zawodowych florystów. Festiwal uatrakcyjnią pokazy układania kwiatów i dekorowania wnętrz. Botanicy będą udzielać porad dotyczących pielęgnacji zarówno róż, jak i wielu roślin doniczkowych. Niektóre z prezentowanych odmian kwiatów będzie można kupi. W sprzedaży będą również przetwory z dzikiej róży. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.