Ogórki kiszone obok kawioru, ziemniaki z olejem obok mięsnych rarytasów (choćby słynny na całym świecie boeuf Stroganow z polędwicy wołowej) - oto różne oblicza kuchni rosyjskiej. Każde z nich jest prawdziwe, bo ukształtowali ją zarówno biedni chłopi, jak i możnowładcy. I choć dziś Rosja jest już zupełnie innym krajem, to te różnice nadal istnieją - wystarczy przespacerować się po moskiewskich ulicach, na których nieopodal luksusowych restauracji można znaleźć obskurne bary serwujące najtańsze dania. Jednak niezależnie od statusu społecznego wszyscy Rosjanie mają wspólną cechę - kochają jeść. I tę miłość z łatwością odnajdziemy w ich ulubionych potrawach. Smacznego!

Pielmieni syberyjskie


Zagnieść ciasto z 30 dag mąki, jajka, pół szklanki letniej wody i szczypty soli.
Uformować kulę, przykryć i odstawić na 30 min.

50 dag mielonej wołowiny włożyć do miski. Dodać obraną i drobno posiekaną cebulę oraz 2 łyżki bułki tartej. Doprawić do smaku rozgniecionym czosnkiem, solą i pieprzem. Farsz wymieszać. Ciasto rozwałkować na grubość ok. 3 mm, szklanką wyciąć krążki o średnicy 5-6 cm. Na środku każdego krążka ułożyć łyżeczkę farszu. Brzegi posmarować wodą i zacisnąć, sklejając pierożki. Pierożki pozostawić na kilka minut na stolnicy, żeby przeschły. W szerokim garnku zagotować 1,5 l rosołu. Włożyć do niego pierożki, zamieszać i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 5 minut.

Gdy pierożki wypłyną, odkryć garnek i gotować je jeszcze kolejne 5 minut. Rosół z pierożkami posypać koperkiem i podać na stół w dużej wazie. Jeden taki Kreml W całej Rosji jest wiele kremlów, czyli warowni, jednak najsłynniejszy jest ten moskiewski. Zajmuje 28 hektarów, a znajdują się w nim pałace, cerkwie, koszary oraz budynki administracyjne. Wzniesiony w XII wieku, był siedzibą książąt moskiewskich, później zamieszkali w nim rosyjscy carowie. W XV wieku, za panowania Iwana III, został rozbudowany - wtedy powstały mury obronne z 19 wieżami.

Kurczak po kaukasku
Przepis na 4 porcje

- kurczak
- 2 cebule
- marchewka
- mały seler
- ogórek
- ogórek kiszony
- 10 dag dyni
- 20 dag ryżu

Dodatki: pół szklanki kwaśnej śmietany, 4 łyżki oleju, 2 listki laurowe, szczypta mielonych nasion kopru włoskiego, sól, pieprz Kurczaka oczyścić, podzielić na 4 części. Cebulę drobno posiekać. Obrane warzywa korzeniowe, ogórek i miąższ dyni pokroić w kostkę. W garnku rozgrzać olej i obsmażyć kawałki kurczaka. Dodać warzywa i mieszając, podsmażyć. Wsypać ryż, włożyć listki laurowe, doprawić koprem, solą i pieprzem. Wlać litr wody. Potrawę wstawić do piekarnika i piec pod przykryciem ok. 1,5 godziny (180 st.). Kiszony ogórek posiekać, wymieszać ze śmietaną, wlać do potrawy i podawać.

Bliny z mąki gryczanej
Przepis na 4 porcje

- 35 dag mąki gryczanej
- około 350 ml mleka
- 3 jajka
- 3 dag drożdży
- sól
- masło do smażenia

Dodatki: wędzony łosoś, kwaśna śmietana, kawior, jajka na twardo, roztopione masło do polewania Drożdże rozpuścić w szklance mleka, wsypać 10 dag mąki gryczanej, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Dodać resztę mąki, szczyptę soli i łyżkę stopionego masła. Wlać tyle letniego mleka, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Wbić żółtka i wymieszać z pianą z białek. Odstawić do wyrośnięcia. Kłaść łyżką na rozgrzane na patelni masło. Smażyć na rumiano z obu stron. Podawać z wybranymi dodatkami.

Watruszki - serowe ciasteczka
Przepis na 6 porcji
- 50 dag mielonego twarogu
- 30 dag mąki
- 3 jajka
- 10 dag masła
- pół szklanki kwaśnej śmietany
Dodatki: sól, biały pieprz, cukier, żółtko Mąkę przesiać ze szczyptą soli. Posiekać z masłem. Wbić jajko, wlać śmietanę i zagnieść ciasto. Owinąć folią, schłodzić. Twaróg utrzeć z 2 jajkami, doprawić na słodko lub pikantnie. Ciasto rozwałkować na grubość 3 mm. Wyciąć z niego jednakową ilość kółek o średnicy 12 i 8 cm. Na środku większych krążków ułożyć po 2 łyżki twarogu i przykryć mniejszymi krążkami ciasta. Brzegi większych kółek posmarować żółtkiem, wywinąć i docisnąć do mniejszych kółek, formując falbankę. Ciastka ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze, posmarować żółtkiem. Piec 30 min (180 st.).

Barszcz z kapustą
Przepis na 6 porcji

- 50 dag buraków
- 50 dag białej kapusty
- cebula
- marchew
- kawałek selera
- 50 dag wołowiny
- 25 dag wieprzowiny
- 25 dag wędzonego boczku

Dodatki: pół szklanki śmietany, 3 łyżki czerwonego octu winnego, 2 łyżki smalcu, 2 łyżki natki, 2 listki laurowe, 4 - 5 ziaren ziela ang., sok z cytryny, cukier, sól, pieprz Mięso umyć, zalać 1 l osolonej wody, gotować godzinę. W dużym garnku rozgrzać smalec, zeszklić posiekaną cebulę. Dodać obrane i pokrojone w paski buraki, ziele angielskie i listki laurowe. Doprawić octem, solą, pieprzem i cukrem. Wlać wywar z mięsa, przykryć i gotować 30 min. Dodać poszatkowaną kapustę, obraną i startą marchew z selerem. Włożyć pokrojone mięso z wywaru oraz boczek. Gotować kolejne 30 minut. Doprawić sokiem cytrynowym, solą i pieprzem. Dodać śmietanę i posypać natką pietruszki.

Wyborne zakuski

Bez zakąsek żaden Rosjanin nie wyobraża sobie prawdziwego przyjęcia. Zwykle są pikantne lub słone - ich smak ma pobudzić apetyt. W zależności od zasobności portfela zakuski mogą być proste - kwaszone ogórki, marynowane grzyby, korniszony, tatar ze śledzia, lub wykwintne - ze słynnym kawiorem na czele. A kto ma jeszcze samowar, parzy w nim aromatyczny czaj.
































































Reklama