Kuchnia
Przygotowanie: przygotuj miejsce, gdzie ustawisz miseczkę z czipsami lub herbatnikami, kawę rozpuszczalną, herbatę, soki i szklanki.

Warto zadbać o: wspólne gotowanie. Dzięki temu goście poczują się swobodniej (możliwość nieskrępowanej rozmowy jest nie do przecenienia); jeśli pracujesz, wieczorem będzie czekało na ciebie pyszne danie.
Przyda się: miniinformator o tym, co gdzie się znajduje, po to by uniknąć nerwowego otwierania wszystkich szafek i trzaskania szufladami w poszukiwaniu np. sitka.

Ekstra rada: ustal wieczorem, o której następnego dnia chcecie jeść śniadanie. Naczynia, miód, dżemy, chleb i masło powinny znajdować się w zasięgu oczu i ręki. Kto pierwszy wstanie, będzie mógł zacząć nakrywać do stołu.

Przedpokój
Przygotowanie: zrób miejsce, w które goście odłożą bagaże. Będzie deszczowa pogoda? Pomyśl o odpowiedniej liczbie parasolek, które będą w zasięgu ręki.

Warto zadbać o: miejsce (np. mały stolik), na którym położysz plan miasta, spis strategicznych punktów w mieście, numery telefonów, zaś goście będą mogli w widocznym miejscu odkładać swoje niezbędniki.

Przyda się: pantofle dla gości. To z korzyścią dla gości - nie będą marzły im nogi, i dla ciebie - nie pobrudzą ci podłogi. Zestawy kapci frotté w dobrej cenie można kupić np. w IKEA.

Ekstra rada: zwracaj uwagę, by podłoga w korytarzu była czysta i wysprzątana - goście będą się czuli komfortowo, a przy okazji zobligowani do tego, by sami dbali o porządek.

Pokój dzienny
Przygotowanie: sprawdź, czy działają mechanizmy w rozkładanym stole. Pamiętaj o instrukcji obsługi sprzętu RTV, by goście nie włączyli odtwarzacza CD z głośnością równą startującemu boeingowi.

Warto zadbać o: gry planszowe i komputerowe. filmy na DVD. To dla nocnych marków, którzy lubią coś obejrzeć, zanim padną w objęcia Morfeusza.

Przyda się: składane krzesła. Są wprost idealne, gdy oczekujesz większej liczby gości. Przydałby się też składany stolik dopasowany do wysokości i szerokości stołu w kuchni, by można było go dostawić.

Ekstra rada: dla wstających o świcie przygotuj książki i kolorowe magazyny. Idealne są minipowieści. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nieprzeczytana powieść zostanie zabrana przez gościa-bibliofila i tyle ją będziesz widziała.

Pokój dla gości
Przygotowanie: oczywiście możesz zostawić łóżka do samodzielnego posłania przez gości, ale przyjemniej byłoby, gdyby zastali świeżo posłane łóżka zapraszające, by czuli się jak u siebie w domu. Warto zadbać o: tacę z wodą i szklankami. Goście będą człapać do kuchni jak do wodopoju. Wazonik z kwiatkiem, jabłka czy cukierki to miły gest jak z najlepszych hoteli.

Przyda się: pokój dla gości to też pokój do pracy czy relaksu. Zadbaj o lampkę do czytania, o dostęp do gniazdka elektrycznego, by można było podłączyć np. laptop. Sprawdź, czy można swobodnie dostać się do okna, jeśli ktoś lubi spać przy otwartym.

Ekstra rada: pokój dla gości znajduje się w pokoju dziennym? Może warto dla swojego i gości komfortu zaopatrzyć się w parawan, który odgrodzi przynajmniej kanapę okupowaną w nocy przez gości?

Łazienka
Przygotowanie: po dwa ręczniki frotté dla każdego z gości. Ręcznik do rąk przy umywalce? Zrób miejsce na kosmetyczne utensylia gości (z braku osobnej półki, może to być np. parapet lub blat pralki).

Warto zadbać o: jak w dobrym hotelu - przygotuj kostkę mydła, płyn do kąpieli i szampon, włóż to wszytko do rękawicy kąpielowej i owiń wstążką.

Przyda się: haczyki, zawieszki, przywieszki. To prawdziwy pluton porządkujący, na którym można zawiesić wszystko to, co z powodu ich braku ląduje na podłodze.

Ekstra rada: umieść w widocznym miejscu głośno tykający zegar. To oszczędzi gościom zdenerwowania z powodu coraz to bardziej dobitnego pukania całej twojej rodziny do drzwi łazienki (szczególnie o poranku). Zegar zmusi ich do szybszego zaatwiania swoich spraw w toalecie.

Co jeszcze?
Miejsca parkingowe. Sprawdź, gdzie goście mogą zostawić auto. Może na niedalekim parkingu strzeżonym? Jeśli mieszkasz na strzeżonym osiedlu, spytaj w administracji o miejsca dla gości.

Posprzątaj mieszkanie. Błyszczące czystością, pięknie uporządkowane to nie nadmiar higieny. To miły gest gospodarzy w kierunku gości.

W obcym mieście wszystko jest nieznane. By uniknąć kłopotów komunikacyjnych, zaopatrz miych gości w aktualne plany miasta, wydrukuj z internetu rozkłady jazdy autobusów i tramwai. Zrób też listę lokali, w których warto się stołować.

Wśród gości są dzieci? Dla pewności usuń z widocznych (i dostępnych) miejsc kruche antyki i cenne rodzinne pamiątki. Po co kusić los…