Wystarczy kupić amoniak, ocet spirytusowy, sól i najzwyklejszego w świecie ludwika, wydając na to wszystko nie więcej niż kilkanaście złotych. Następnie zrobić szmatę ze starej koszulki i użyć starych gazet, a w domu będzie czysto.

- Wannę, umywalkę i kafelki w łazience czyść drobną solą i wodą z amoniakiem. Wystarczy do tego miękka szmatka. Amoniak wymieszany z zimną wodą przyda się również do czyszczenia osadu powstałego na dnie szklanych lub kryształowych naczyń (miksturę trzeba zostawić w naczyniu na 30 minut), usuwania tłustych plam z kamiennych podłóg, schodów i malowanych olejną farbą ram okiennych.

- Obrusy z ceraty i plastiku przetrzyj mieszaniną octu i oliwy - taka mikstura nie dość, że usunie wszystkie plamy, to jeszcze zapobiegnie utracie kolorów

- Zardzewiałe noże wyczyść przekrojoną cebulą umoczoną w cukrze pudrze. Następnie opłucz zimną wodą i dobrze wytrzyj.

- Srebrną cukiernicę umyj w wodzie po ugotowanych kartoflach albo wyszoruj pastą do zębów.

- Kamień z czajnika usuniesz, zagotowując w nim wodę z octem.

- Tłuste plamy z mebli drewnianych usuniesz, kładąc na nie trochę gliny zwilżonej octem.

- Zażółcone, przypalone żelazko wyczyścisz watką zmoczoną w occie.

- Baterię zlewozmywaka przecieraj szmatką zwilżoną octem lub umaczaną w popiele z popielniczki. Baterię dobrze poleruje się gazetami.

- Ślady rdzy zlikwiduje roztwór amoniaku.

- Dywany czyścić kiszoną kapustą, fusami z herbaty lub świeżo skoszoną trawą.

- Stylonowe firanki pierz w ludwiku.

- Szyby doskonale wyczyścisz wodą z ludwikiem, wybłyszczysz wodą z octem, a wypolerujesz gazetami.

- Szklanki i inne naczynia szklane będą miały ładny połysk, jeżeli będziesz je myć w wodzie z dodatkiem soli (2 łyżki na litr wody), a następnie wypłuczesz w czystej wodzie.