KSIĄŻKA

"Nigdy dość", Malwina Kowszewicz, wyd. Albatros

Bohaterką tej powieści obyczajowej jest młoda dziennikarka, która przypadkowo dostała pracę w jednym z czołowych kolorowych pism. By ją utrzymać, musi udawać, że świetnie zna się na wszystkim. Tymczasem zna się głównie na orgazmach, a do tego nie swoich. Sprawy nabierają tempa, gdy gazeta wysyła ją do Paryża, by przeprowadziła wywiad z pewnym gburowatym reżyserem.

DVD

"Testosteron",
reż.: Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz

Akcja filmu toczy się na weselu po ślubie, który... się nie odbył. Niestety, tuż przed ołtarzem panna młoda oświadczyła Kornelowi (Piotr Adamczyk), że kocha innego mężczyznę, pocałowała w kościele jednego z gości (Maciej Stuhr) i odeszła. Wściekły ojciec pana młodego, Grek Stavros (Krzysztof Stelmaszyk), przy pomocy przyjaciół pana młodego, porywa mężczyznę i zawozi na miejsce, gdzie miało się odbyć wesele. Dołącza do nich niedoszły (i ranny) małżonek i jego brat Janis (Cezary Kosiński). Wszyscy panowie, włącznie z kelnerem Tytusem (Borys Szyc), urządzają sobie niecodzienne męskie wesele. Opowiadają swoje historie i przygody z kobietami, przy okazji ostro popijając, a nawet tańcząc. Odkrywają także kilka zależności damsko-męskich i porównują... wielkość swojego przyrodzenia. A w rezultacie dochodzą do wniosku, że i tak za wszystko odpowiedzialny jest tytułowy testosteron.

CD

Ultra Orange & Emmanuelle, Sony BMG

Dla duetu Ultra Orange to przełom. W końcu po dekadzie działalności w rodzimej Francji usłyszał o nich świat. Dla Emmanuelle Seigner natomiast to mały skok w bok. Siłą napędową tego projektu jest oczywiście żona Romana Polańskiego. I chociaż muzyka na płycie nie zaskakuje, a aktorka z pewnością nie należy do najlepszych wokalistek (przeważnie szepcze melodyjnie), całości słucha się całkiem miło. Zespół mocno nawiązuje do The Velvet Underground i z dużym urokiem przywołuje ducha twórczości Serge’a Gainsbourga.

"Gdzie się podziały tamte prywatki", EMI Music Poland

Płyta, którą śmiało można puścić na prywatce. Są na niej przeboje, które znają wszyscy, m.in. "Dozwolone do 18 lat" Czerwonych Gitar, "Bananowy song" VOX-u czy "King Bruce Lee Karate Mistrz" Franka Kimono. Do tańczenia i do śpiewania.

W KINIE

"Shrek Trzeci" - nowe przygody gburowatego ogra i jego namolnego przyjaciela

Ostatnią rzeczą, jakiej pragnął Shrek, poślubiając Fionę, było panowanie nad królestwem Zasiedmiogórogrodu. Kiedy jednak jego teść, król Harold, zaczął chorować, to właśnie Shrek został kandydatem do korony. Jakby tego było mało, to jeszcze dowiaduje się, że... zostanie ojcem.
Shrek czuje, że nie ma wyjścia - musi znaleźć prawowitego dziedzica do królewskiego tronu - od dawna zaginionego kuzyna Fiony, zbuntowanego Artiego. Rusza więc w podróż, mając u boku uroczego Kota w Butach, gadatliwego Osła, Fionę i jej koleżanki...
W wersji polskiej znów usłyszymy głosy Zbigniewa Zamachowskiego i Jerzego Stuhra. W epizodzie zagrała też Aleksandra Kwaśniewska. W amerykańskiej wersji głosu Shrekowi użyczył Mike Myers.
"Shrek Trzeci" pobił w USA rekord - już w pierwszy weekend twórcy zarobili na nim ponad 121 milionów dolarów. Poprzednia część przyniosła im w pierwszy weekend 108 milionów dolarów, a pierwsza tylko 42 mln dolarów. Ciekawe, czy w Polsce też padnie rekord? Przekonamy się już po weekendzie.

KONCERTY

Festiwal w Gdyni

BEASTIE BOYS
30.06, Scena główna, godz. 23.00

Fani najsłynniejszych białych raperów na ponowny występ nowojorczyków w Polsce musieli czekać aż 12 lat, od pamiętnego występu w warszawskim Coloseum. Teraz jednak Milke D, Ad Rock i MCA nadrobią zaległości z nawiązką, bo w Gdyni zagrają aż dwa koncerty! Mimo że wszyscy przekroczyli już czterdziestkę i dawno przestali walczyć o "prawo do imprezowania", podczas ich głównego występu nie należy spodziewać się niedzielnego pikniku. Takiego wzorcowego hip-hopowego spektaklu nie można przegapić. Spokojniej będzie zapewne dzień później, kiedy w festiwalowym namiocie zagrają bardziej kameralny, akustyczny set promujący ich najnowszy, całkowicie instrumentalny album "The Mix Up', który trafił na półki sklepowe dwa tygodnie temu.

BJÖRK
1.07, Scena główna, godz. 23.00

Islandzka szamanka to największy, obok występu Sonic Youth, rarytas tegorocznej edycji festiwalu, choć to nie pierwszy jej występ w naszym kraju. Cztery lata temu dała koncert podczas sopockiego festiwalu. Podczas gdyńskiego koncertu - jednego z zaledwie 13, jakie artystka da podczas trwającej właśnie europejskiej trasy - Björk zagra głównie przepełnione transem i tanecznymi rytmami utwory z wydanego kilka tygodni temu albumu "Volta", choć na poprzednich koncertach z tego tournée nie zabrakło takich klasyków, jak "Army Of Me" czy "All Is Full Of Love". Na scenie pojawią się wielobarwne dziwadła, podobne Do tych ze świeżego teledysku do "Earth Intruders" (prawdopodobnie właśnie tym utworem Islandka otworzy koncert), dziesięcioosobowa żeńska sekcja dęta odziana we fluorescencyjne kostiumy, perkusista, syntezatory i dwa komputery, za którymi staną znani z "Volty" Mark Bell i Damien Taylor. No i sama Björk. Jej schizofreniczny głos będzie Was nękał jeszcze długo po występie.

Koncert Lou Bega
1.07, Rynek Główny, Wrocław

Koncert Lou Begi (wstęp wolny) zakończy Festiwal Wrocław Non Stop. Bega zaśpiewa przede wszystkim piosenki o miłości, m.in. swoje największe przeboje: "Mambo No 5" i "I Got a Girl".

WYDARZENIA

Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet, Kołobrzeg 28-30 czerwca, Mielno 5-7 lipca, Jarosławiec 12-14 lipca, Mrągowo 19-21 lipca, Gdańsk 2-4 sierpnia, Gdynia (finał) 9-11 sierpnia

Na plaży w Kołobrzegu odbędzie się inauguracyjny turniej Simplus Cup 2007- Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet. Ta młoda dyscyplina olimpijska (pierwszy raz pojawiła się w Atlancie w 1996 roku) cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dla kibiców organizatorzy przygotowali konkursy, naukę samby i salsy, pokazy ratowników WOPR oraz amatorskie turnieje siatkówki. Pobyt na plaży umili DJ, a w sobotnią noc, po rozdaniu nagród, rozpocznie się gorące beach party. W sierpniu podczas finałowych rozgrywek spotka się 16 najlepszych par.

Festiwal Sztuka Ulicy
od 29.06, Warszawa


Teatr przenosi się na ulicę. Na Rynku Nowego Miasta, Polach Mokotowskich i na Placu Zamkowym przez cały weekend będzie można oglądać przedstawienia teatralne. Organizatorzy szczególnie polecają sztukę "Czas matek" Teatru Ósmego Dnia. To spektakl, który powstał w 2006 roku w 50. rocznicę poznańskiego Czerwca. Jest to opowieść o narodzinach, o naszym dorastaniu - dzieci swoich matek. I o życiowych wyborach, których dokonujemy, stając się katami lub ofiarami.