Wzmocnij drzwi. Ze statystyk policji wynika, że większość włamań do mieszkań dokonywana jest przez drzwi. Jeśli nie zainstalowałaś solidnych, antywłamaniowych, na te, które masz, załóż blokady przeciwwyważeniowe i zamontuj solidne zamki (z atestem potwierdzonym certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej).

Zabezpiecz okna i drzwi balkonowe, zwłaszcza gdy mieszkasz na niższych piętrach lub w domku. Najlepsze są oczywiście okna antywłamaniowe. Mają specjalne blokady utrudniające wyważenie skrzydła oraz szyby bardziej odporne na wybicie niż zwykłe. Możesz także wzmocnić stare okna (pod warunkiem że ich ramy i framugi nie są spróchniałe). Zleć zamontowanie specjalnych okuć antywłamaniowych i klamek z zamkiem zamykanym na klucz. Pomyśl też o oklejeniu szyb specjalną folią utrudniającą ich stłuczenie.

Okratuj okienka do piwnicy. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, załóż kraty na wszystkich małych okienkach (do piwnicy, łazienek itp.), zwłaszcza z tyłu budynku, gdzie złodziej może się włamywać przez nikogo niezauważony.

Spróbuj uśpić czujność włamywacza i zamontuj specjalne urządzenie włączające i wyłączające o określonych porach światło w Twoim domu. Ciemne okna przez kilka kolejnych dni mogą przyciągnąć uwagę złodzieja.

Zainstaluj alarm - czujniki na oknach i drzwiach włączą alarm przy próbie ich otwarcia. Najskuteczniejsze są oczywiście alarmy przesyłające sygnał do agencji ochrony. Wiąże się to jednak ze stałymi opłatami za ochronę.

Porozmawiaj z sąsiadami. Zdaniem policji dobry sąsiad to najlepsza ochrona przed złodziejem. Poproś, aby w czasie Twojej nieobecności sąsiedzi wyjmowali korespondencję ze skrzynki i zabierali ulotki spod Twoich drzwi. Możesz także zgłosić na poczcie, aby w określonym czasie nie dostarczano Ci przesyłek. Odbierzesz je po powrocie.

Zaangażuj rodzinę. Poproś mieszkających w pobliżu krewnych lub przyjaciół, aby przynajmniej dwa razy w tygodniu przyszli do Twojego mieszkania, otworzyli okno, wyszli na balkon itp. Jeśli włamywacze obserwują dom, nabiorą przekonania, że jego mieszkańcy nie wyjechali.

Wykup polisę. Ubezpieczenie domu czy mieszkania zrekompensuje straty, gdyby mimo zabezpieczeń doszło do włamania.

Zanim podpiszesz polisę:
* Zastanów się, co chcesz ubezpieczyć (np. sprzęt, meble, dzieła sztuki).
* Wybierz firmę ubezpieczeniową. Nie rozmawiaj jednak od razu z agentem, reprezentującym daną firmę, lecz z brokerem. Przedstawi Ci wiele propozycji i pomoże wybrać najlepszą ofertę.
* Pamiętaj, że na obniżenie składki ubezpieczenia mają wpływ zabezpieczenia mieszkania, np. drzwi antywłamaniowe, wzmocnione okna itp.
* Uważnie przeczytaj umowę, zwłaszcza warunki ubezpieczenia oraz punkty dotyczące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.