W Belwederze wspólnie z polskimi ekspertami będą dyskutować Pierwsze Damy z czterech państw - Eva Luise Köhler z Niemiec, Kateryna Juszczenko z Ukrainy, Sandra Roelofs z Gruzji i Svetlana Vujanović, żona prezydenta Czarnogóry. Wszystkie one opowiedzą dziś, jak kobiety w ich krajach godzą pracę z wychowywaniem dzieci.

Czy okaże się, że doświadczenia kobiet z innych państw i Polek różnią się od siebie, czy też są podobne? Czy poczucie rozdarcia między pracą a dzieckiem, strach przed utratą pracy i lęk, że jest się postrzeganym jako pracownik gorszej kategorii to tylko obawy i doświadczenia polskich matek?

Jak sobie z tym radzą Ukrainki i mieszkanki Czarnogóry? A jak nasze sąsiadki Niemki czy nieco bardziej odległe geograficznie Gruzinki? Z tego ciekawego porównania doświadczeń wyciągniemy wnioski, które - mamy wielką nadzieję - podsuną nam pomysły na rozwiązanie konkretnych polskich problemów.

Konferencja zaczyna się dziś rano, ale Pierwsze Damy przyjechały do Warszawy już wczoraj. Eva Luise Köhler, żona prezydenta Niemiec, przyjechała pociągiem, bo z powodu ulewy i wichury został odwołany jej lot. Nasza konferencja okazała się dla niej ważniejsza niż trudy wielogodzinnej podróży.

Wiceminister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska przerwała urlop na Mazurach, gdzie pojechała ze swoimi dziećmi. "To ważna konferencja, wyjadę znad jeziora skoro świt i przyjadę prosto do Belwederu" - powiedziała DZIENNIKOWI.

Spotkanie pozwoli nie tylko wymienić doświadczenia, ale również podsumować to, co już wiemy na temat problemów aktywnych zawodowo kobiet z dziećmi. Po pięciu miesiącach akcji Matka Polka Pracująca wiemy, że trudno jest łączyć obie role, ale równocześnie mamy pomysły, jak to ułatwić.

Telepraca, możliwość elastycznych godzin pracy, lepszy dostęp do żłobków, przedszkoli, opiekunek - o tym wszystkim opowiedzą dziś nasi goście. Będzie wśród nich Danuta Hübner, unijna komisarz ds. polityki regionalnej, a także Anna Darska, przedstawicielka ONZ w Polsce, i posłanka PiS Beata Mazurek, która czuwa w Sejmie nad przebiegiem prac nad ustawą o telepracy.

W dyskusji wezmą również udział eksperci, właścicielka małego przedsiębiorstwa oraz przedstawicielka współpracującej z nami fundacji MaMa.