Najłatwiej przewozić zwierzaka własnym samochodem. Wystarczy przypiąć psa specjalnymi szelkami dopinanymi do pasów bezpieczeństwa, a kota (chomika) umieścić w tzw. transporterze, również przypiętym pasami. Więcej zachodu wymaga podróżowanie z pupilem publicznymi środkami transportu.

§ W pociągu lub autobusie małego zwierzaka najłatwiej przewozić w specjalnej torbie, koszu lub (tak jak w aucie) - w transporterze. Podróżujący z nami pies musi mieć kaganiec i przypiętą smycz. Nie wolno umieszczać zwierzaka na siedzeniu.

§ Dla psa przewożonego pociągiem musimy wykupić bilet (kot czy inne małe zwierzę nie potrzebuje biletu). Cena biletu zależy od rodzaju pociągu i trasy. Warunki przewozu w autokarach są różne u poszczególnych przewoźników, najlepiej więc przed wyjazdem skontaktować się z wybraną firmą.

§ Na przewożenie zwierzęcia w przedziale pociągu muszą wyrazić zgodę pasażerowie. Jeśli się sprzeciwią, konduktor ma obowiązek wskazać nam inne miejsce, gdzie będziemy mogli podróżować ze swoim pupilem. Zgoda współpasażerów nie jest wymagana np. dla psów przewodników czy psów służbowych z opiekunem.

§ Podczas podróży właściciel psa i innych zwierząt objętych obowiązkiem szczepień musi posiadać książeczkę zdrowia z adnotacją o szczepieniach. Jeśli nasz pupil nie ma chipa z danymi, należy mu przyczepić do obroży adresatkę.

§ Właściciel odpowiada za stan sanitarny miejsca, w którym przewozi pupila. Musi też zadbać, aby zwierzak nie utrudniał podróży innym pasażerom i nie stanowił dla nich zagrożenia. Osoba niepełnoletnia nie może sama podróżować ze zwierzakiem.

§ Jeśli zamierzamy jechać z psem za granicę, musimy zgłosić się do lecznicy weterynaryjnej po paszport dla niego. Listę lecznic uprawnionych do wydawania takich dokumentów uzyskamy w Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej 0-22 628-93-35 lub na stronie www.vetpol.org.pl.

Aby możliwe było wyrobienie paszportu, zwierzę musi mieć wszczepiony chip lub tatuaż z danymi. Wymagane są także odpowiednie szczepienia. Koszt paszportu - 51 zł; znakowanie - około 100 zł. W niektórych krajach (między innymi w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii, na Malcie) wymagane jest przeprowadzenie u zwierzaka dodatkowych badań.

Przemysław Gronowski