15 lat temu w Polsce zadzwonił pierwszy telefon komórkowy. Był drogi, wielki i ciężki, a co gorsze stanowił symbol nowobogackich biznesmenów. Nokia Citiman 450 kosztowała 3550 dol., czyli 41 mln starych złotych, równowartość 12 średnich pensji, o 3 mln mniej niż nowy "maluch". Zasięg miała tylko w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Właściciele komórek płacili zarówno za połączenia wychodzące, jak i przychodzące. Nie było SMS-ów ani połączeń międzynarodowych.

Teraz komórki dzięki swoim niewielkim rozmiarom i powszechności trafiły do każdej damskiej torebki. Po 15 latach obecności w Polsce stały się tym, czym klucze do domu i czerowna szminka. Zanim jednak kobiety podejmą ostateczną decyzję, jaką komórką chciałyby się posługiwać, długo wybierają jej kolor i analizują funkcje. Bo czego można spodziewać się po "wszystkomającym" telefonie dla kobiety?

Telefon wybierze Ci idealny zapach
"Babska" komórka podaje, ile kalorii miał obiad, jaki jest Twój biorytm - stan psychiczny, emocjonalny i intelektualny w danym dniu i miesiącu, i w którym dniu cyklu jesteś - wystarczy, że podniesiesz klapkę od swojego telefonu i już wiesz, czy możesz kochać się bez zabezpieczenia. Ale to jeszcze nie wszystko! Na zakupy nie będziesz już musiała chodzić z kartką, bo w telefonie znajdziesz funkcję - lista zakupów, którą można uzpełniać o każdej porze dnia i nocy. Komórka może okazać się również przydatna w perfumerii. Wystarczy, że wystukasz na klawiaturze, co lubisz jeść, jaka jest Twoja ulubiona muzyka, a telefon przeanalizuje dane i poda Ci odpowiedni dla Ciebie typ zapachu. Na koniec policzy jeszcze wspólczynnik wzrostu i wagi i każdego dnia będziesz mogła sprawdzić, czy już powinnaś przejść na dietę. Oczywiście warto jeszcze wspominieć o obowiązkowym aparacie fotograficznym, najlepiej ze zintegrowaną lampą błyskową, kolorowym wyświetlaczu i odtwarzaczu MP3. Z bardziej prozaicznych funkcji: budzik, stoper (szczególnie do gotowania jajek), klawiatura, która reaguje tylko na dotyk palców, i szybkie wybieranie numeru, np. do ukochanego.

Różowa czy stylowa?
Równie ważne co funkcje w telefonie jest jego kolor. Ważne by obudowa była designerska, np. ze wzorami odbijającymi światło. Może być różowa, w kolorze kości słoniowej lub stylowa - czarna w sam raz dla bizneswoman. Do kompletu koniecznie zestaw słuchawkowy, futerał i biżuteria telefoniczna.

Ale po co kobiecie to wszystko? "Żyjemy w cywilizacji impulsów. Impuls płynący z torby trafia nas, działa wprost na nasze zachowanie. Jesteśmy nieustannie wzywani. Nie musimy juz być w domu, żeby być dostępnym. Kiedyś prośba o namiary oznaczała prośbę o adres. Dziś nasz adres to numer komórki. Impuls wyprowadził nas na ulicę. Sprawił, że wciąż jesteśmy w sieci" - tłumaczy prof. Roch Sulima, kulturoznawca.

W Polsce liczba aktywnych kart SIM i ludzi jest prawie taka sama - ludzi jest tylko o 4 proc. więcej.

Galeria kobiecych komórek:

1. Motorola PEBL U6, ok. 800 zł
2. LG KU 800 "Chocolate", ok. 800 zł
3. Nokia 7373, 1275 zł
4. Motorolla Gold 037, ok. 500 zł
5. Nokia 8800 Sirocco, 4095 zł
6. Samsung E 570, ok. 700 zł
7. Sony Ericsson Z250 i, wzór