Pakuj się wg klucza - ciężkie, duże lub nieprzydatne w czasie podróży pakunki (namioty, materace) układaj w głębi bagażnika, jak najbliżej tylnego siedzenia. Na górze umieść lżejsze, z których ewentualnie będziesz potrzebowała skorzystać w drodze. Rzeczy niezbędne połóż na samej górze. Trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę obowiązkowo trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.

Schowki w kabinie

Dobrze jest pamiętać o schowkach, które są w kabinie pasażerskiej i mądrze je zagospodarować. To właśnie tam przechowuj dokumenty, podręczne mapy, płyty CD oraz butelki i puszki z napojami. W niektórych autach schowki są klimatyzowane - dzięki temu w drodze zawsze możesz napić się chłodnej wody lub soku.

W kabinie nie układaj ciężkich i twardych przedmiotów na siedzeniach czy tylnej półce (podczas hamowania lub stłuczki spadając, mogą uderzyć podróżujących).
W ostateczności połóż je na podłodze. Nigdy nie rób tego z butelkami ani puszkami -mogą wtoczyć się pod nogi kierowcy i zablokować np. pedał hamulca.

Jeżeli masz możliwość rozłożenia tylnej kanapy, możesz to zrobić, by przewieźć bagaż, ale powinien on być dobrze spięty taśmami. W czasie jazdy nie układaj jasnych przedmiotów (np. mapy albo dokumentów) na półce przed przednią szybą. Ich odbicie rozprasza i utrudnia jazdę.
A jeśli zabierasz ze sobą ubrania w pokrowcu, powieś je za siedzeniem kierowcy, dzięki temu nie zasłonisz widoczności np. przy zmianie pasa ruchu.

Jadąc po mieście albo stojąc w korku, miej zaryglowane od środka drzwi. Nie kuś losu, kładąc torebkę czy dokumenty na siedzeniu lub w innym widocznym miejscu. Najlepiej trzymaj je w zamykanym schowku, a wychodząc, zabieraj ze sobą.

Dodatkowy bagażnik

Jeśli twój samochód nie ma siatki oddzielającej przedział bagażowy od pasażerskiego, nie upychaj toreb pod sufit. Już lepiej z czegoś zrezygnuj! Jeśli jest to niemożliwe, kup lub wypożycz boks dachowy (wypożyczenie kosztuje 15 zł za dobę plus kaucja, w zależności od wielkości boksu od 600 do 700 złl).
Jednak zdecydowanie bardziej opłaca się kupienie solidnego boksu - przecież będzie niezbędny podczas każdej dłuższej podróży i zimą, i latem. Zmieścisz w nim miękkie torby i sprzęt sportowy (np. rolki, hulajnog czy deskorolkę). Przy pakowaniu pamiętaj, że najcięższe rzeczy powinny być na środku, a cała zawartość spięta pasami.

Jeśli chcesz zabrać rower, wystarczy zamontować boks bliżej krawędzi dachu, a obok przykręcić uchwyt rowerowy - gdy zabierasz więcej niż dwa rowery, pozostaje ci uchwyt montowany na haku holowniczym lub tylnej klapie. Taki zestaw nie może zasłaniać świateł i tablicy rejestracyjnej, dlatego przed zakupem sprawdź, czy dobrze widać te elementy.

W drodze pamiętaj o dodatkowej instalacji na dachu podczas hamowania, pokonywania zakrętów i przejeżdżania przez tunele, las czy parkowania w garażach podziemnych lub wielopoziomowych. Szerokiej drogi!


Przewożenie zwierzaków

Psa lub kota powinnaś transportować w specjalnie do tego celu przeznaczonych kojcach lub pojemnikach, które wstawiasz w samochodzie kombi lub hatchbacku do bagażnika (DogBag, na zdj. obok, ceny 430–530 zł w sklepach Taurus). Innym rozwiązaniem jest mata rozpinana z tyłu między siedzeniami (ok. 90 zł, dostępna w sklepach zoologicznych). Dodatkowo można dokupić do maty psie pasy bezpieczeństwa (w rozmiarach S–XL, ceny 40–70 zł), które w czasie postoju można wykorzystać jako smycz.

Potrzebne przy pakowaniu

Boksu czy uchwytu rowerowego nie przymocujesz bez tzw. bagażnika bazowego W specjalistycznych sklepach znajdziesz zestawy do różnych marek i typów aut. Dobrze jest wybrać taki komplet, który wyposażony jest w zamek.

Nie zapomnij o dokumentach!
- Zabierz ze sobą dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym, prawo jazdy i ubezpieczenie OC, a przy wyjazdach zagranicznych paszport lub dowód osobisty.

- Polacy podróżujący po Unii Europejskiej nie mają obowiązku posiadania tzw. zielonej karty. Wystarczy wykupione w kraju ubezpieczenie OC (może być w języku polskim, tłumaczenie nie jest wymagane).

Kontrola auta przed wyjazdem:

- Uzupełnij paliwo w baku i poziomy płynów (oleju, płynu chłodniczego, hamulcowego i do spryskiwaczy).

- Przed dłuższą podróżą pojedź do sprawdzonego warsztatu na kontrolę hamulców, świateł, ogumienia itp.

- Po zapakowaniu samochodu ustaw odpowiedni kąt nachylenia reflektorów, by światło nie oślepiało jadących z przeciwka.

- Przy pełnym obciążeniu auta ciśnienie powietrza we wszystkich kołach powinno być wyższe. Dokładne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu.

W samochodzie powinnaś mieć:

- Trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, koło zapasowe i podnośnik, linkę holowniczą, apteczkę pierwszej pomocy (sprawdź daty przydatności leków), latarkę, a jadąc za granicę - naklejkę „PL”.

- Dziecko koniecznie musi podróżować zapięte pasami w foteliku lub jeżeli jest starsze -na specjalnym siedzisku.

- Przed wyjazdem zapoznaj się z trasą przejazdu na mapie, zaznacz lub opisz zjazdy z autostrady‚ będzie ci łatwiej.

- Sprawdź podstawowe przepisy drogowe obowiązujące w danym kraju (ograniczenia prędkości, opłaty, winietki na autostrady); http://www.pzmtravel.com.pl.

- Szyby oraz przednie i tylne światła powinny być zawsze czyste. W miarę możliwości wietrz samochód i nie przesadzaj z klimatyzacją.

- Korzystając z telefonu komórkowego w czasie jazdy, używaj zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.