Niemieccy eksperci ustalili, że aż 80 proc. mężczyzn za naszą zachodnią granicą nie potrafi obsługiwać pralki. Wyniki badań zszokowały producenta sprzętu AGD, który wykazał się szybkim refleksem i przyszedł kobietom z pomocą, organizując internetowy kurs prania dla facetów.

Nieśmiali mogą zgłaszać się z partnerką, bardziej odważni - flirtować, wysyłając miłosne liściki, szczęściarze - wygrać pralkę w konkursie dla wykwalifikowanych praczy.
A jak jest u nas? Postanowiłyśmy to sprawdzić.

"Czy Twój partner potrafi obsługiwać pralkę?" - zapytałyśmy nasze Internautki. Znaczna część naszych mężczyzn nie wykazuje większego zainteresowania praniem. Dwóch na dziesięciu w ogóle nie umie obsłużyć pralki, 16 proc. potrafi, lecz nie wykorzystuje tej umiejętności. Uwierzycie, drogie Panie, że prawie 9 proc. Polaków w ogóle nie interesuje się praniem!?

Reasumując: prawie połowa (około 45 proc.) facetów w Polsce nie darzy prania poważaniem. Niespełna 43 proc. umie prać w pralce i dobrze sobie radzi. Niemal 12 proc. pierze, choć - jak przyznają ich partnerki - ze zmiennymi efektami.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce obecnie mieszka prawie 18,5 mln facetów oraz niespełna 19,7 mln kobiet. Łatwo obliczyć, jak potężny potencjał praczy marnuje się, a także ile Pań potrzebuje wsparcia na froncie swojej codziennej walki o świeże skarpetki i koszule!

Czy nasi producenci próbują coś z tym zrobić? Niestety, żaden nie proponuje na swej stronie kursu dla praczy. Jeden z nich oferuje z myślą o "opornych" pralkę z... czterema guzikami (czyżby zakładał, że każdy facet potrafi zliczyć do czterech?). To wszystko.

"Akurat moi dwaj mężczyźni, których mam domu, obsługują pralkę, więc nie mam z tym problemu. Chociaż ja to robię lepiej, bo piorę niemal codziennie, a oni od przypadku do przypadku" - śmieje się pani Alina Rocka, miejski rzecznik konsumenta, który działa przy Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - "Jednakże przyznaję, że spora grupa Pań może mieć problem z zachęceniem partnera do prania. Może dlatego, że to czynność powszechnie uważana za domenę kobiet. Myślę, że taki internetowy kurs mógłby się sprawdzić w grupie młodych ludzi i byłby przez nich fajnie odebrany. Ale tym starszym raczej nic już nie pomoże. Jeżeli 50-letni facet całe życie unikał prania, jest już - w tej dziedzinie - stracony".

Nie rzeczy niemożliwych, sytuacji bez wyjścia i przypadków beznadziejnych. Faceta można sobie wychować! Skutecznie! (od redakcji)