StudentIX.pl powstała kilka miesięcy temu jako polska wersja dynamicznie rozwijającego się niemieckiego portalu studiVZ. Na pomysł stworzenia platformy, która
łączyłaby młodych ludzi z całej Europy, wpadli Ehssan Dariani, 26-letni student zarządzania z St. Gallen w Szwajcarii i Dennis Bemmann, 27-letni student informatyki z Berlina.

Ich wizję na grunt polski postanowiła przenieść Agnieszka Walorska, teraz studentka Uniwersytetu Humboldta w Berlinie - "Wyjechałam z Warszawy na stypedium naukowe w Berlinie" - opowiada „Dziennikowi”. "Zobaczyłam tam, jak świetnie studiVZ łączy studentów. Pomyślałam, że skoro w Niemczech z takiej platformy korzysta prawie 2 mln ludzi, w Polsce taki projekt też może pomóc studentom w zintegrowaniu się." - dodaje.

I pomaga. Z miesiąca na miesiąc przybywa użytkowników StudentIX.pl. Dziś z platformy korzysta już blisko 60 tys. żaków. Między innymi Bartłomiej Kurowski, student germanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. "Podoba mi się to, że StudentIX przełamuje bariery zarówno między uczelniami, jak i samymi studentami" - mówi. "Tu każdy przedstawia się z imieniem i nazwiskiem, a nie nickiem, co daje psychiczny komfort. Nikt, kto nie jest anonimowy, raczej się nie odważy na np. podteksty seksualne. I dlatego ten portal ma sens."

Dzięki możliwości zakładania grup tematycznych, np. „Biologia”, „Kuchnia francuska”, „Dziennikarstwo UW”, platforma pełni funkcję edukacyjną i rozrywkową.
Z portalu korzystają zarówno ci, którzy szukają uczelni, jak i ci, którzy mają już dyplom w kieszeni. Maturzyści uzyskują informacje z pierwszej ręki na temat większości szkół wyższych. Studenci pierwszego roku dowiedzą się, z kim chodzą na zajęcia, a studenci dalszych lat szybko i wygodnie zaproszą znajomych na imprezę lub do kina.
Natomiast absolwentom StudentIX pomoże w łatwy sposób podtrzymać znajomość z kolegami z uczelni. "Korzystanie z portalu jest bezpłatne, a odszukiwanie znajomych bardzo proste" - wyjaśnia Agnieszka Nowak, studentka-użytkowniczka.

Według Agnieszki Walorskiej rozwój StudentIX.pl byłby jeszcze szybszy, gdyby nie ceny za korzystanie z internetu. "W Polsce wciąż są najwyższe spośrd krajów
Unii Europejskiej" - żali się. "I nadal nie każdy student może sobie pozwolić na posiadanie własnego laptopa. A szkoda, bo nasza platforma to nowy rozdział w funkcjonowaniu każdego młodego, uczącego się człowieka." - tłumaczy.