Za pomocą jakiej metody rzuciłaś palenie? - zapytaliśmy Internautki odwiedzające naszą stronę. Aż 7 na 10 pań oświadczyło, że tą metodą była… silna wola! Niespełna 9 proc. stopniowo ograniczało palenie do minimum, zaś prawie 5 proc. używało plasterków "antynikotynowych". Inne sposoby jak: guma do żucia dla palaczy, zabieg u bioenergoterapeuty, akupunktura, hipnoza czy specjalne wczasy cieszyły się niespełna 3-proc. popularnością. Co o tym sadzą eksperci?

Krzysztof Przewoźniak, dyrektor Fundacji "Promocja Zdrowia"
"Silna wola jest warunkiem koniecznym, aby rzucić palenie. Może dlatego, aż tak wiele osób na nią wskazało. Ale zazwyczaj nie jest warunkiem wystarczającym, dlatego ludzie, którzy bardzo chcą <odstawić papierosy>, sięgają dodatkowo po środki farmakologiczne, czy nawet po tzw. medycynę alternatywną. Silna wola nie wyklucza przecież ich stosowania. Z naszych badań wynika, ze zaledwie 10-15 proc. Polaków może rzucić palenie bez dodatkowego wsparcia. Co prawda polski rynek terapeutyczny nie jest jeszcze tak rozwinięty jak w Anglii czy USA, ale już mamy w aptekach całe spectrum środków farmakologicznych uznawanych za efektywne. Faktem jest, że te środki są droższe porównując wysokość pensji Polaka i np. Brytyjczyka i może dlatego nie korzystamy z nich powszechnie. Z drugiej strony są one <do udźwignięcia>, gdy przeliczymy je na koszty zakupu papierosów.
Powstały też specjalistyczne poradnie antynikotynowe. Działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Wiele się zmienia na lepsze w tym względzie".

Magdalena Cedzyńska, psycholog z Poradni Pomocy Palącym, Centrum Onkologii w Warszawie:
"Przypuszczam, że w sondzie internetowej uczestniczyły raczej młodsze kobiety, które jeszcze nie zdążyły się silnie uzależnić. Może dlatego sama wola wystarczyła, żeby rzucić palenie. Ludzie palący od wielu lat zdążyli się uzależnić i mają ogromny problem z wyjściem z nałogu. Zdarza się, że cierpią na bezsenność, bóle głowy, depresje i muszą korzystać z pomocy specjalistów. To właśnie tam można skorzystać z pomocy lekarza, psychologa, a nawet grupy wsparcia dla osób rzucających palenie".

Numer Telefonicznej Poradnia Pomocy Palącym to 0-801-108-108 (koszt rozmowy = jeden impuls telefoniczny, niezależnie od czasu połączenia).
Terapeuta dyżuruje od pon. do pt. w godz. 11.00-19.00, w soboty godz. 11.00-15.00
Można m.in. zasięgnąć informacji o metodach leczenia, cenach leków i możliwości uzyskania wsparcia.