W KINIE:

"Piraci z Karaibów. Na krańcu świata", reż. Gore Verbinski

Ostatnia część przygód kapitana Jacka Sparrowa (Johny Dee) będzie prawdopodobnie jednych z największych przebojów kinowych tego lata. Tym razem Will Turner (Orlando Bloom) i Elizabeth Swann (Knightley), aby uratować Jacka z kolejnych tarapów, muszą się udać się na Daleki Wschód i połączyć siły z dotychczasowym wrogiem Sparrowa, kapitanem Barbarossą (Rush). Zmierzą się zaś ze strasznym kapitanem Davym Jonesem (Nighy) i przebiegłym azjatyckim piratem Sao Fengiem (Chow Yun-Fat). Nie jest jednak tak wesoło jak w poprzednich odcinkach, ostatnia część trylogii przedstawia świat opanowany przez zdradę, chęć zysku i żądzę władzy i zaskakuje mroczną atmosferą. "Ten film zniszczy gatunek, który sami wskrzesiliśmy" - przekornie zapowiada reżyser Gore Verbinski."Wieża", reż. Agnieszka Trzos

"Wieża"
to debiut Agnieszki Trzos o niezdolności 30-latków do emocjonalnego zaangażowania. Bohaterami filmu są "single" robiący karierę w świecie reklamy, mediów, sztuki i biznesu. Wszyscy szukają uczuć, pragną zbudować z kimś związek, lecz prawie każdy panicznie boi się bliskości i utraty kontroli nad własnym życiem. Jak twierdzą twórcy, film z jednej strony opowiada starą historię "o królewnie uwięzionej w wieży", z drugiej pokazuje, że w takich symbolicznych wieżach mieszkają również mężczyźni. W rolach głównych: Agnieszka Warchulska, Robert Gonera, Rafał Maćkowiak i Anna Dymna.

KSIĄŻKI:

"Pomarańczowa księżniczka. Zagadka Julii Tymoszenko", Ilia Milstein, Dymitr Popow, Wydawnictwo Literackie

Biografia Julii Tymoszenko, byłej premier Ukrainy, jednej z najbardziej kontrowersyjnych polityków świata. Tymoszenko uznawana jest - obok Margaret Thatcher, Condoleezze Rice i Angeli Merkel - za żelazną damę światowej polityki. Jest także ikoną stylu, jej znany na całym świecie warkocz inspiruje światowej sławy projektantów, a bardzo drogie, eleganckie kostiumy bulwersują biedne, ukraińskie społeczeństwo. Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaka naprawdę jest, jedna z najbardziej zagadkowych kobiet świata."Projekt Bronte" Jennifer Vandever, Wydawnictwo Rebis

"Projekt Bronte" to satyra na środowisko akademickie i światek show-biznesu, opowieść o uczuciowym dojrzewaniu, wyzbywaniu się romantycznych wyobrażeń i znajdowaniu własnej drogi w rzeczywistym świecie miłości, a także porównanie podobnych losów Charlotte Brontë i księżnej Diany. Z życia i twórczości Charlotte, autorki słynnej powieści "Dziwne losy Jane Eyre", płynie bowiem wartościowa nauka, jak być romantyczką o duszy pragmatyczki..."Ogród Afrodyty", Ewa Stachniak, Wydawnictwo Świat Książki


Dla jednych manipulantka i prowokatorka, a dla innych kobieta umiejąca czerpać radość z życia. Piękną hrabinę Zofię Potocką poznajemy w Berlinie w roku 1822, gdy na łożu śmierci wspomina swe barwne i skandalizujące życie. A upłynęło ono wśród wpływowych mężów i kochanków, w pałacach od Sankt Petersburga po Humań. Portret niebanalnej kobiety z historią w tle: z rozbiorami Polski, Konstytucją 3 maja i zdradziecką Targowicą, której uczestnikiem był jej drugi mąż - Szczęsny Potocki.
"Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości", Lucia Etxebarria, Wydawnictwo Rebis

"Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości" to opowieść o trzech Hiszpankach, mieszkankach Madrytu, które borykają się z kultem macho, patriarchalnym modelem rodziny, nierównymi prawami mężczyzn i kobiet, rzutującymi na wszystkie dziedziny życia społecznego. Cristina studiuje, jak szalona uprawia seks i czasem bierze działkę. Ana, zaniedbywana żona i niedoceniana matka, popada w depresję. Rosa osiągnęła sukces - ma świetną pracę, mnóstwo pieniędzy, BMW i... pustkę w sercu.

PŁYTA:

Aga Zaryan, My Lullaby, Firma fonograficzna: 4 Ever Music, Cosmopolis, 2007

Reedycja „My Lullaby”
- debiutanckiego albumu Agi Zaryan, którego pierwsze kolekcjonerskie wydanie - sygnowane jeszcze prawdziwym nazwiskiem wokalistki, Agnieszki Skrzypek zebrało doskonałe recenzje. „My Lullaby” to dziesięć utworów, m. in. piękne interpretacje Herbiego Hancock'a i Billa Evansa. Od pierwszego dźwięku słychać niezwykle świeże podejście utalentowanej wokalistki do standardów współczesnego jazzu.

DVD:

Mistrz i Małgorzata, reż. Władimir Bortko, Rosja

"Mistrz i Małgorzata"
- wierna i jak dotąd najlepsza ekranizacja jednego z największych dzieł rosyjskiej literatury. Podobno jest to największa i najdroższa produkcja w dziejach kanału Rossija (6 mln dolarów). W efekcie powstał dziewięcioodcinkowy serial, który zachwycił Rosjan. Premiera przyciągnęła więcej widzów niż noworoczne orędzie prezydenta Putina. Odcinek wyemitowany w noc noworoczną obejrzało 42 miliony ludzi. Z całą pewnością warto go obejrzeć: aktorzy świetni i bardzo dobrze obsadzeni, pomysły realizacyjne - doskonałe, niektóre sceny - jak spotkanie Mistrza z Małgorzatą, bal u szatana czy rozmowy Jeszuy z Poncjuszem Piłatem - bardzo poruszają i na długo zapadają w pamięć.


TEATR:

Toruń, XVII Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt", 26 maja - 1 czerwca 2007

Przez tydzień potrwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" w Toruniu. Impreza zacznie się w sobotę, 26 maja. Obejrzymy 14 spektakli z 9 krajów, w tym kilka wyreżyserowanych przez kobiety. Anna Augustynowicz pokaze szekspirowską "Miarkę za miarkę" z warszawskiego Teatru Powszechnego, zobaczymy też współczesną sztukę Davida Harrovera "Blackibird" w reżyserii Grażyny Kani, graną w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, oraz "Plażę" wyreżyserowaną przez Iwonę Kempę w trouńskim Teatrze im. Horzycy. Litwę reprezentowac będzie artystka młodego pokolenia - Dalia Jokubaskaite, reżyserka spektaklu "Skrzywienie kręgosłupa" wg niemieckiej dramatopisarki Ingrid Lausund.

Teatr Narodowy w Warszawie, "Daily Soup", prapremiera w sobotę 26 maja 2007

W Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się w sobotę prapremiera sztuki Amanity Muskarii "Daily Soup". Jest to historia babci, która musi zamieszkać z córka i zięciem. Elegancka dama z trudem akceptuje fakt, ze inni będą się nią opiekować. Wprowadza powiew metafizyki do groteskowej rodziny. W roli głównej - Danuta Szaflarska, której partneruje m. in. Janusz Gajos. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Bogajewska.

WYSTAWY:

Warszawa, Muzeum rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, do 1 lipca 2007

Przez całe lata Paryż był dla Polaków miejscem azylu i artystycznej inspiracji. Nasi artyści wyjeżdżali tam żeby się kształcić. Niektórzy nawet się w nim osiedlili np. Olga Poznańska. A wszyscy z upodobaniem malowali to mityczne miasto. Paryż widziany oczami polskich malarzy końca XIX i pocz. XX w. można oglądać w warszawskiej Królikarni na wystawie "Paryż. Portret miasta".

WYDARZENIA:

Sztuka noszenia kimona

Dziś o godz. 17 na Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii Al. Ujazdowskie 51 w Warszawie odbędzie się spotkanie dla wielbicieli japońskich strojów. Pokazy kimon poprowadzi Małgorzata Dutka, absolwentka jednej ze starszych szkół noszenia kimon - Osaka Kimono Kitsuke Gakuin i doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim. Na pierwszych zajęciach uczestnicy poznają tradycję noszenia kimon na co dzień oraz zobaczą, jak wiązać ozdobny pas do kimona - obi. Na kolejnych spotkaniach panie nauczą się zakładać prawdziwe kimono tomesode noszone przez mężatki oraz furisode - strój dla panien niezamężnych, poznają także tajniki noszenia kimon oraz dawne metody farbowania tkanin.