Najwięcej możemy oszczędzić w łazience, bo aż jedna trzecia wody, którą zużywamy w domu, służy do mycia. Nie znaczy to, że mamy myć się mniej, wystarczy sensowniej wykorzystywać wodę (czy zawsze trzeba napełniać wannę po brzegi?), ograniczyć jej marnotrawstwo (niech nie kapie z nieszczelnych kranów, nie ciurka ze spłuczek) i korzystać ze sprawnych i nowoczesnych urządzeń.

Używając wody, pamiętaj, że:
● Na kąpiel w wannie potrzebne jest 100 - 150 l wody, na prysznic 15 - 30 litrów. Wniosek jest prosty - bierz prysznic.
● Nie zmywaj w bieżącej wodzie, do płukania naczyń używaj chłodniejszej wody.
● Załóż na kran perlator. Jest to rodzaj sitka o drobnych oczkach umocowany na końcu wylewki, napowietrzający strumień wypływającej wody. Tradycyjny perlator może ograniczyć zużycie wody o około 15 proc. Nowoczesne perlatory ograniczają jej wypływ o ok. 40 - 60 proc. Urządzenie kosztuje od 5 do ok. 50 zł. Jego zakup szybko się zwraca.
● Słuchawki prysznicowe nowej generacji mają specjalne siateczki. Dzięki nim minimalizują zużycie wody. Ciśnienie jest takie samo, a wody leci o 30 50
proc. mniej.
● W starych kranach i prysznicach z przepływem wody 15 - 20 l/min zamontuj zwężkę niskoprzepływową (będzie wypływało 6 - 8 l/min). Koszt zakupu może się zwrócić już po miesiącu.
● Zrezygnuj z baterii z dwoma kurkami (do gorącej i zimnej wody) na rzecz jednouchwytowej z mieszaczem. W porównaniu z tradycyjną zmniejsza zużycie wody o 25 proc.
● Zużycie wody zmniejsza specjalna bateria z przyciskiem służącym do ograniczenia lub odcięcia wypływu wody. Oszczędność wody 50 - 90 proc.
● Baterie bezdotykowe są dosyć drogie, ale bardzo ekonomiczne. Woda płynie tylko wtedy, gdy włożysz ręce pod kran. Czas wypływania wody po umyciu rąk można regulować (np. skracając z 5 do 1 sekundy), popłynie jej więc o wiele mniej. Baterie bezdotykowe mogą ograniczyć zużycie wody o ok. 50 - 60 proc.
● Oszczędne spłuczki do sedesu mają dużo mniejszą pojemność, np. 6 zamiast 10 litrów albo dwudzielny przycisk (np. 3/6), dzięki któremu spuszczamy tylko 3 lub 6 litrów wody. Spłuczka może być wyposażona w funkcję „stop” , co umożliwia przerwanie spłukiwania. Można zaoszczędzić niemal połowę