Idź na ostry dyżur

Jeżeli źle się poczujesz, nie zwracaj uwagi na strajk. Jedź do najbliższego szpitala. Jeżeli okaże się, że to poważna sprawa, lekarz musi udzielić Ci pomocy medycznej. Przyjmie Cię z podejrzeniem krwotoku, wylewu, zawału serca, a także jeśli zgłosisz się z atakiem astmy. Gdy przyjdziesz z lekką przypadłością, taką jak katar czy kaszel, szpital odeśle Cię do przychodni. Te w większości miejscowości powinny być czynne.

Z dzieckiem Cię przyjmą

Mimo strajku większość szpitali pozostawo otwarte oddziały pediatryczne. Możesz bez obaw udać się do najbliższego szpitala z dzieckiem, a jeżeli okaże się, że oddział jest zamkniety, wówczas lekarze skierują Cię do najbliższej przychodni.

Chorzy na raka i chorzy psychicznie będą przyjęci

W większosci szpitali oddziały psychiatryczne i onkologiczne będą otwarte, a pacjenci będą przyjmowani planowo. Będą prowadzone wszelkie zabiegi i porady medyczne.

Nie działaj pochopnie

Jesli długo czekałaś na zabieg lekarski, a szpital wstrzymał planowe operacje, nie wypisuj sie z niego. W innym szpitalu, który nie strajkuje, i tak trafisz na koniec kolejki. Strajk trzeba bedzie przeczekać, a jezeli Twój stan się pogorszy, lekarze ze strajkującego szpitala i tak będą musieli interweniować.

Pytaj, gdzie się leczyć

To, że lekarze strajkują, nie znaczy, że nie mogą Ci pomóc. Gdy wymagasz leczenia, a Twoi lekarze przyjmują jedynie na ostrym dyżurze, żądaj podania adresu najblizszej placówki medycznej, która będzie mogła Ci pomóc.

Będą planowe operacje

Nie martw się, że Twoja operacja zostanie zawieszona i spytaj swojego lekarza, jak strajkuje dany szpital. W wielu szpitalach bowiem pacjenci, którzy zapisali się przed 18 maja, a więc przed ubiegłym piątkiem, będą operowani terminowo. Lekarze nagle nie odejdą od stołów operacyjnych, lecz będą stralai sie wykonac zaległe operacje.

Udaj się do przychodni

Jeśli chcesz konsulatcji lekarskiej, unikaj przyszpitalnych poradni. One na pewno będą zamknięte. Lepiej skieruj swoje kroki do przychodni. Tam lekarz przynajmniej doraźnie spróbuje rozwiązać Twoje problemy zdrowotne.

Dzwoń po pogotowie

Jeśli ulegniesz wypadkowi lub przytrafi się to komuś z Twojej rodziny, nie bój się dzownić po pogotowie. Karetki będą wyjeżdzały na zgłoszenia.

Nie dostaniesz zwolnienia lekarskiego w szpitalu

W szpitalu na ostrym dyżurze nie otrzymasz zwolnienia lekarskiego L4. Lekarze wypiszą jedynie zaświadczenie o niezdolności do parcy w danym okresie, ale ono nie jest honorowane przez pracodawców. Szpitalni lekarze zapowiadają, że zwolnień honorowanych przez ZUS, potocznie zwanych L4, wypisywać nie będą.