Altanka może być podpiwniczona, może też mieć poddasze. Ograniczenia dotyczą jej powierzchni. W ogródkach działkowych położonych w miastach może ona mieć powierzchnię do 25 mkw., w ogrodach podmiejskich - do 35 mkw. Do powierzchni altany nie wlicza się tarasu, nawet jeśli jest zadaszony. Jednak jego wielkość też regulują przepisy. W mieście jego maksymalna powierzchnia wynosi 6 mkw., poza miastem - 9 mkw.

Kolejne ograniczenie to wysokość domku. Nie może być większa niż 5 metrów przy dachu dwuspadowym i 4 metrów przy innym kształcie dachu. Wysokość mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Jeśli nie zastosujemy się do tych ograniczeń, zarząd ogrodu działkowego może wstrzymać budowę lub rozbudowę i zobowiązać działkowicza nawet do rozebrania budowanej altany. Następne ograniczenie dotyczy odległości altanki od granic działki. Musi ona wynosić nie mniej niż 3 metry.

Kiedy zbudujemy już altankę i weźmiemy się za stawianie ogrodzenia, pamiętajmy, że wysokość płotu czy siatki nie może przekraczać jednego metra. Użytkownicy działek dla obrony przed złodziejami czasami umieszczają na ogrodzeniach ostro zakończone pręty, drut kolczasty czy tłuczone szkło. Niestety, takie zabezpieczenia są zabronione przez prawo.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, jeśli zaplanowana przez nas budowa nie przekracza tych norm, nie musimy uzyskiwać żadnego pozwolenia na budowę ani nawet jej zgłaszać do zarządu ogrodu działkowego.