KSIĄŻKA:


Paulo Coelho podbija nasze serca każdym kolejnym dziełem. W najnowszym opowiada historię niezwykłej kobiety. Kim jest Atena - bohaterka „Czarownicy z Portobello” ? W książce mówią o niej ludzie, którzy ją znali: dziennikarz badający mity o wampirach, aktorka, której uwiodła narzeczonego, ksiądz, który ochrzcił jej syna, przybrana matka, były mąż i inni. Wspomnienia te spisuje zakochany w Atenie mężczyzna, który chce poznać prawdę o niej. Tylko tyle może zrobić, bowiem Atena zniknęła w tajemniczych okolicznościach…
A wszystko to opowiedziane w niezwykły, poetycki sposób, charakterystyczny dla brazylijskiego autora.

Paulo Coelho, "Czarownica z Portobello", Wydawnictwo: Drzewo Babel

W KINIE:


Piękne kobiety a wśród nich - Jan Dziecię, to główni bohaterowie najnowszego dzieła Jiziego Menzela „Obsługiwałem angielskiego króla” na podstawie Bohumila Hrabala. W filmie można znaleźć wszystko, co w Czechach najlepsze czyli przede wszystkim humor oraz iście szwejkowską, ironiczną historię kelnera z Pragi, który się stara zdobyć fortunę, poważanie i serca uroczych dam. Do kina warto się wybrać, chociażby po to, żeby odpocząć od naszych dużych, silnych, dzielnych i walecznych mężczyzn i - dla odmiany - zobaczyć słodko-gorzką historię zuchwałego chłopca o wielkich ambicjach, choć małego wzrostem.

"Obsługiwałem angielskiego króla", reż. Jizi Menzel, wyst.: Ivan Barnev, Oldrich Kaiser, Julia Jentsch, Czechy

"Malowany welon" - to adaptacja powieści Williama Somerseta Maughama z 1925 r. Kitty (Naomi Watts) znudzona mieszczańskim życiem, w poszukiwaniu przygody wiąże się z lekarzem Walterem Fane (Edward Norton), który prowadzi badania w odległym Szanghaju. Młode małżeństwo szybko dołącza do kręgów angielskiej arystokracji. Walter oddaje się pracy, a... jego żona konsulowi. Kiedy zdrada wychodzi na jaw, lekarz stawia żonie ultimatum, albo wyjedzie z nim do odległej wioski, w której szaleje epidemia cholery, albo rozwiedzie się i straci dobre imię. Kitty decyduje sie na wspólną podróż. W wiosce Mei-tan-fu, z początku chłodno nastawieni do siebie małżonkowie, w obliczu otaczającej ich zewsząd tragedii, powoli zbliżają sie do siebie.

"Malowany welon" reż. John Curran, wyst.: Naomi Watts, Edward Norton, USA


DVD:

Małgosia (w tej roli Anna Cieślak) podejmuje odważną decyzję - przeprowadza się z prowincji do Warszawy. Chce skończyć studia na ASP i znaleźć dobrą pracę. Po drodze napotyka kilku ciekawych facetów i musi podjąć decyzję: który z nich jest księciem z bajki? Przyznacie, że wybór pomiędzy Maciejem Zakościelnym a Tomaszem Kotem to prawdziwe wyzwanie. Sprawy się komplikują, gdy pojawiają się inne kobiety, w tym sama Małgorzata Kożuchowska, która uznaje naszą bohaterkę za rywalkę.

"Dlaczego nie!", reż. Ryszard Zatorski, Dystrybucja: TiM Film Studio


MUZYKA:

Sophie Ellis-Bextor, córka reżysera i telewizyjnej prezenterki, zawsze wiedziała, kim chce zostać. Dorastała pod wpływem Britpopu i muzyki klubowej West Endu. - "Do dzisiaj lubię Blur, Oasis, Pulp i Radiohead. Czasem słucham też Michaela Jacksona i Madonny" - opowiadała "Dziennikowi" o swoich fascynacjach muzycznych. Utworów z jej nowej płyty, która właśnie trafia na sklepowe półki, będziemy mogli tego lata posłuchać w Sopocie.

Sophie Ellis-Bextor, "Trip The Light Fantastic"Warto się wybrać w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie zespoły, które przetrwały na scenie przysłowiowe 5 minut, a potem zniknęły z niej na dobre. Przypomnijmy sobie wielkie hity Vanilla Ice, Babylon Zoo, Europe, 4 Non Blondes czy Los Del Rio?

Różni wykonawcy, „Raz a dobrze: Artyści jednego przeboju”,


WYDARZENIA:

Europejska noc w muzeach - z soboty na niedzielę w większości miast polskich będą mogli za darmo odwiedzić placówki kulturalne.

W Warszawie otwartych będzie ponad 90 galerii i placówek kulturalnych. Przez sześć godzin - do godz.19.00 w sobotę do 1.00 w niedzielę - będzie można zwiedzać zupełnie za darmo. W tym roku nawet największy malkontent znajdzie coś dla siebie. W Muzeum Techniki będzie można popatrzeć w niebo zarówno za pomocą nowoczesnego, jak i zabytkowego teleskopu. Miłośnicy body-paintingu powinni koniecznie odwiedzić Państwowe Muzeum Etnograficzne, gdzie będzie można ozdobić swoje ciało wzorami indyjsko-arabskimi.
Fanów prozy Josepha Conrada skusi na pewno maraton „Jądra ciemności” czytany przez cały wieczór w Muzeum Literatury.
Zainteresowani Nocą Muzeów warszawiacy będą mogli liczyć na darmowy nocny transport. - "Uruchomimy osiem linii autobusowych i jedną tramwajową, które będą kursować od godz. 19.00 do 1.00 w nocy" - mówi Robert Człapiński z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. - W tym roku udało nam się sprowadzić aż 18 zabytkowych ogórków, będą obsługiwały linie A, B i C.
Oficjalnie impreza rozpocznie się na dziedzińcu Muzeum Narodowego koncertem Tytusa Wojtowicza o godz. 19.00, ale już od godz. 14.00 przy ul. Brzeskiej rozpocznie się projekt pt. „Brzeska - ulica artystów”, a w nim happeningi, malarski plener, koncerty i inne atrakcje.

W Krakowie od godz. 19.00 do pierwszej w nocy będzie otwarty Zamek na Wawelu, a także inne muzea, w tym Czartoryskich i Narodowe, oraz Dom Matejki, Dom Mehoffera, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i obiekty należące do Muzeum Historycznego, np. Stara Synagoga i Barbakan. Można też wybrać się na nocne zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W Gdańsku będzie otwarte m. in Muzeum Bursztynu w Katowni, Dwór Artusa i Ratusz Głównego Miasta, a także Pałac Opatów w Oliwie i Muzeum Narodowe. Gdynia otowrzy Muzeum Marynarki Wojennej - na ORP Błyskawica, a Sopot - Willę Claaszena, znamienitego kolekcjonera i mieszkańca kurortu z poczatków ubiegłego wieku. Będzie też można zwiedzać Muzeum Hymnu Narodwego w Będomini.

IV Warszawski Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta
Akcja "Wiersz w Warszawie", spektakle teatralne i filmy dokumentalne zaplanowano w ramach IV Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta, który potrwa od 22 do 24 maja. W środkach komunikacji miejskiej pojawi się 8 tys. vlepek (małych samoprzylepnych karteczek) z wierszami poetów uczestniczących w Festiwalu. W tym roku są to: Julia Hartwig, Artur Międzyrzecki i Tadeusz Nowak, poeci przez wiele lat związani ze stolicą.

Twórczość tegorocznych bohaterów Festiwalu zostanie zaprezentowana w stołecznym Teatrze Nowym poprzez oparte na tekstach poetów spektakle "Tak Julio, tak Arturze" (22-23 maja) oraz "Bramy czułości" (24-25 maja) - oba w reż. Renaty Dymnej, a sylwetki twórców będzie można zobaczyć na bezpłatnych pokazach filmów dokumentalnych w Kinie Luna (22-23 maja).
Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu poza granicami Warszawy będzie wystawa plenerowa "Zbigniew Herbert. Apostoł w podróży służbowej", na której zaprezentowane będą fragmenty utworów i rysunki poety oraz odnoszące się do nich obrazy. Wystawę - prezentowaną w Warszawie w ubiegłym roku - będzie można zobaczyć m.in. w Częstochowie (czerwiec) i w Krakowie (lipiec).


Międzynarodowe Targi Książki
W weekend koniecznie trzeba znaleźć czas żeby odwiedzić 52. Międzynarodowe Targi Książki, które odbywają się w Warszawie. Weźmie w nich udział prawie 700 wydawców z 31 krajów. Gościem honorowym będzie Ukraina.
Polscy wydawcy przygotowali na tą okazję swoje najcenniejsze książki, m. in. noblistów: Orhana Pamuka i Elfriede Jelinek. Wielu autorów - np. Julia Hartwig i Ewa Lipska - spotka się z czytelnikami. Do stolicy przyjechała Rita Gombrowicz, która w piątek weźmie udział w dyskusji o Ferdydurke, w związku z krytycznym wydaniem tej książki. Dzieła Zbigniewa Herberta zaprezentuje Katarzyna Herbertowa. Zaproszono również Ewę Stachniak - piszącą po angielsku Polkę z Kanady, która zdobywa tam nagrody literackie i Helen Oyeyemi - młodą bytyjską pisarkę pochodzenia nigeryjskiego.
wszystko o Targach na stronie: www.arspolona.com.pl

Międzynarodowe Targi Książki, 17-20 maja 2007 (od czwartku do niedzieli), Warszawa, Pałac Kultury i Nauki (Plac Defilad 1),
Godziny otwarcia: piątek 10.00-19.00, sobota 10.00-19.00, niedziela 10.00-17.00

Święto Saskiej Kępy
19 maja, od godz. 14.00 przy ulicy Francuskiej w Warszawie. Festyn uliczny, parada automobili, odsłonięcie rzeźby Agnieszki Osieckiej, scena La Boheme, raj dla dzieci. O 20.00 koncert galowy "Vive la France".
www.okularnicy.org.pl