Jeżeli postawimy na tradycyjne mieszanki nasion, powinniśmy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich gatunków. Wszystko zależy od tego, czy trawnik będzie pełnił funkcję jedynie wizytówki naszego ogrodu, czy też każdego dnia będziemy po nim biegać z piłką. Nie bez znaczenia jest także ilość promieni słonecznych, jakie padać będą na trawę. Jedne gatunki nasion nadają się w miejsca cieniste, a inne mogą być wystawione na prażenie słońca. Jeśli kupimy nieodpowiedni rodzaj nasion, szybko okaże się, że marzenia o pięknym trawniku prysły jak bańka mydlana. Jeszcze w sklepie warto sprawdzić datę ważności nasion oraz sposób ich przechowywania. Zdecydowanie należy unikać mieszanek hermetycznie zamkniętych w torebkach foliowych.

Ile nasion będzie potrzebne?
Jeżeli wymiary naszego ogrodu oscylują w granicach 100 mkw., to powinniśmy zaopatrzyć się w około 3 kg nasion. Biorąc jednak pod uwagę wiatr, deszcz oraz obecność wszędobylskich żarłocznych ptaków, warto kupić 5 kg. Z takiej ilości nasion na pewno wyrośnie soczysta trawa.

Trawa z rolki
Zdecydowanie szybsze efekty uzyskamy, kupując gotową darń z rolki. Tak przygotowana trawa jest wyhodowana przez specjalistów. Przede wszystkim jest pozbawiona chwastów i rozsiana równomiernie. Do tego intensywny kolor sprawi, że trawnik będzie się prezentować naprawdę wspaniale. Jeszcze w sklepie ogrodniczym powinniśmy upewnić się, czy poszczególne wały darni mają zbliżoną grubość. Dzięki temu łączenia szybciej się zrosną i będą praktycznie niewidoczne. Warto również sprawdzić, czy system korzeniowy jest biały i gęsty oraz czy nie osypuje się z niego ziemia. Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy wstrzymać oddech i zapłacić całkiem pokaźny rachunek. Niestety, gotowa trawa jest droga.
Już pierwszego dnia od położenia nowego trawnika musimy pamiętać, że nie wolno nam go zaniedbywać. Systematyczne podlewanie i nawożenie trawy zapobiegnie żółknięciu źdźbeł.