Zapytaliśmy nasze Internautki: ile dni wolnych wzięłaś, żeby mieć dłuższy weekend? Aż 6 na 10 kobiet odpowiedziało, że żadnego! Niewiele ponad 16 proc. wzięło zaledwie jeden dzień wolny, 14 proc. - "aż" trzy dni, niespełna 10 proc. - dwa.

Co więc robiłyśmy w ten najdłuższy weekend roku? Najwięcej spośród tych, które nie pracowały, spędziło czas z rodziną. Nieco mniej spotykało się ze znajomymi lub wyjechało za miasto. Niespełna 8 proc. w ogóle nie odpoczywało, tylko.. sprzątało mieszkanie. Tyle samo oglądało telewizję, a najmniej, bo 6 proc., czytało książki.

Mogłoby się wydawać, że większość z nas zmarnowała okazję do wypoczynku. Dlaczego aż tak wiele kobiet spędziło długi weekend w pracy?

"Proszę pamiętać, ze większość Polek ma jakiegoś pracodawcę, a ci nie wszystkim umożliwili wzięcie aż kilku dni urlopu z powodu majówki"- komentuje prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego. I dodaje: "Polskie kobiety są zapracowane i na dodatek uwiązane w domu. I większość nie należy do zamożnych. Dlatego taki długi weekend to dla nich żaden powód, żeby szastać pieniędzmi, np. na wyjazdy czy inne atrakcje. Gdy mają trochę wolnego, jadą do krewnych, idą do sąsiada albo siadają przed telewizorem. Wiedzą, że muszą uzbierać trochę pieniędzy na wakacje, przede wszystkim na wypoczynek dla dzieci. Żyją tak, jak to na nich wymusza gorset codziennych obowiązków".